08 май 2019 40

З чого і як роблять кленовий сироп, чим він унікальний

Виробляють продукт в основному в Канаді. І, зрозуміло, канадці просто обожнюють свою національну ласощі. Вживають його з млинцями, фруктами, свіжими овочами і пломбіром. А роблять його із соку цукрового клена, шляхом випарювання. Щоб отримати хоча б літр продукту, доведеться відправити на переробку до 50 літрів соку. За кольором, він може вийти бурштиновим, темним і навіть світлим. Зберігати його треба в темному і досить прохолодному приміщенні.

Історія появи

Існує багато різновидів клена. І тільки деякі з них можуть бути використані для виробництва кленового сиропу. Вперше про цей продукт згадується в старовинних книгах, які належать до 1760 році.

Мова в них йде про клені, що росте в Канаді. Про те, що він дає освіжаючий сік, придатний для виробництва цукру. Але одночасно з цією ж інформацією існує твердження, що ще задовго до відкриття американського континенту, корінні жителі-індіанці користувалися кленовим соком.

Але у 18 столітті в цукровому виробництві сталися зміни: почали вирощувати у великих обсягах цукровий очерет, з якого виробляти цукор простіше і звичайно дешевше. Тим не менш, цей кленовий сироп, хоча і в малих кількостях продовжують робити і не тільки в Канаді.

Ще в СРСР проводилися дослідження з виробництва аналогічного продукту з клена гостролистого, який виростає в Ленінградській області, республіки Татарстан і Башкирії.

Кленовий сироп – з чого і як роблять в Канаді?

Справжній кленовий сироп виготовляють в Канаді. Цей продукт, як і саме дерево, є символами цієї країни і деяких інших штатів США. Кленовий лист використовується в якості національної емблеми, напевно всі бачили зображення листа на формі хокейної збірної Канади.

Клен для отримання цього сиропу росте тільки в Америці, а точніше в її північній частині. Спочатку сік збирали і використовували корінні жителі континенту. Трохи пізніше до них приєдналися європейські поселенці, вони стали активно вдосконалювати способи видобутку і переробки продукту.

Але у виробництві не використовували ні грама цукрового піску, так триває й досі. У середньому, із соку об'ємом 40 літрів можна приготувати 1 літр кленового сиропу.

В даний час 80 процентів сиропу виготовляється в провінції міста Квебек, який знаходиться в Канаді. Експорт цього продукту складає понад 145 мільйонів доларів в рік. Умовно сироп можна розділити на американський продукт і традиційно канадський. До речі, за справжністю останнього встановлений спеціальний нагляд з боку держави.

Кленовий сік збирають самої ранньої весни, тобто початок збору припадає на кінець січня і закінчується в квітні. Цей період умовно названий «плачем рослин». Такий же період в нашій країні ми можемо спостерігати на прикладі беріз, білого і кленів гостролистого.

Збір починається в період набухання бруньок, коли денні температури піднімаються вище нульової позначки, а в нічний час опускаються нижче. Саме в цей час клен віддає велика кількість солодкого соку.

Але, а найкращий час настає в березні, коли клен виділяє самий солодкий сік. Щоб зібрати сировину в стовбурі клена необхідно просвердлити отвір невеликої глибини від 2 до 5 см, діаметром близько 1,5 см. Потім вставити в отвір спеціальну трубку, по ній сік стікатиме у підставлені посудини.

Після чого отриману рідину піддають випаровуванню, вона згущується і перетворюється в сироп. Випарюють продукт на плоских і досить великих поверхнях, які підігріваються до певної температури.

Як солодкість роблять в Росії

У нашій країні сироп проводиться в Ленінградській області. Спосіб виготовлення зовсім не відрізняється від канадського варіанта. Видобувають сировину з кленів, які ростуть на території Росії.

Всього у нас налічується близько 25 різновидів: гостролистий, татарський, маньчжурський, жовтий, білий, зеленокрилий, світлий, польовий і т. д. З соку цих дерев отримують сировину для російського продукту.

Як приготувати вишукану класичну віденське печиво з варенням читайте в нашій статті.

Читайте як приготувати сирно-рисову запіканку в нашій статті.

Візьміть на замітку рецепти ніжного заварного крему для кексів, тортів чи тістечок.

Користь і шкода

Мабуть, жодному сиропу не присвячено стільки статей. Жоден не викликає стільки суперечок про своєї корисності і ймовірну шкоду. Адже він є корисною альтернативою звичайному цукру і варення.

Він рекомендований медиками як здорової їжі. Що й не дивно, в сиропі відсутні всілякі консерванти, він не напханий хімією, яка може зашкодити здоров'ю людини.

На думку експертів, продукт корисний, також як і натуральний мед, але у нього є очевидна перевага – в ньому менше солодощі, а значить, цукру. Кленовий продукт може похвалитися набором вітамінів, мінералів, наявністю в складі магнію, кальцію, заліза, натрію, фосфору, і антиоксидантів.

Лікувальні властивості цього продукту присвячені цілі статті, а сучасні медики рекомендують його як ефективний засіб для профілактики багатьох захворювань. Таких, як атеросклероз, хвороби печінки та підшлункової залози, порушення обміну речовин і серцеві проблеми.

Не випадково так активно використовують кленовий сироп у всьому світі. Він дійсно корисний всім людям, крім алергіків і тих, хто на дієті. Інших шкідливих впливів на організм не виявлено.

Застосування в кулінарії

Для канадців кленовий сироп – особлива гордість. Його їдять з випічкою, пломбіром, вафлями, сирниками, млинцями, фруктовими салатами, з якими десертами, використовують в приготуванні різних соусів, других страв, у кулінарії замість цукру, роблять шикарні льодяники і цукерки.

До речі, продукт можна застосовувати не тільки в кулінарії, але і в медичних цілях для профілактики новоутворень і для покращення імунітету.

Ціна, чим замінити сироп

Купити кленовий сироп в даний час можна в звичайному магазині або інтернет-магазині. Для цього достатньо вивчити каталог, подивитися фото і прочитати відгуки покупців. Оскільки він виробляється за межами нашої країни, то розраховувати на низьку ціну не доводиться. Сироп з чудовим смаком може коштувати від 500 руб. за пляшку об'ємом 0,5 літра.

Зазвичай сироп зустрічається в рецептах страв в американському стилі. Якщо вже дуже хочеться приготувати, а кленового сиропу немає, то його цілком можна замінити натуральним медом. Якщо у вас знайдеться небагато рідкого травневого меду акації, який ніколи не зацукрується, то буде відмінно.

Другий варіант заміни, звичайно менш цікавий, але теж цілком доречний. Це сироп від грушевого варення.

Рецепт домашнього приготування

Якщо дуже хочеться приготувати кленовий сироп самостійно, то немає проблем. Здобувайте кленовий сік із клена гостролистого, зрозуміло, тільки ранньою весною, коли повітря тільки почне прогріватися.

Виберіть старе дерево клена, просвердліть або зробіть невелику виїмку, встановіть в неї трикутний жолоб, а під нього поставте ємність для збирання рідини.

Для приготування ласощів, зібраний сік перелийте в каструлю, поставте на сильний вогонь для випарювання. Приміром, три літри рідини будуть випаровуватися не менше 1,5 годин. Коли зайва вода випарується, залишиться те, що вам потрібно – густий сироп.

Корисні властивості

Вчені стверджують, що сироп з клена цілком можна назвати суперпродукт, таким як ягоди чорниці або листя чаю. У його складі міститься 54 корисних речовини, які підтримують організм у здоровому стані. До речі, п'ять з цих компонентів абсолютно унікальні і не зустрічаються більше ніде.

Крім того, цей продукт не підвищує цукор в крові, на відміну від інших солодких продуктів. Також в ньому міститься група поліфенолів, що належать до групи потужних антиоксидантів.

У продукті знайшли ще одна речовина, яке отримало назву «квебекол» на честь провінції, де його роблять, завдяки цій речовині, на думку медиків, може бути вирішена проблема цукрового діабету.

Сироп багатий калієм, магнієм і цинком. До речі, останнього в ньому більше, ніж в меді. Цікаво знати, що саме цей мікроелемент потрібний для зростання «хвостиків» у чоловічих статевих клітин, завдяки цим хвостик сперматозоїди рухаються, а чоловіки можуть завести дитину.

Що ще почитати: