15 апрель 2019 134

З чого і як роблять манну крупу, її види та властивості

Справжню цінність корисних продуктів харчування людина усвідомлює, коли дорослішає і дізнається про їх походження, появі. Всім відому з дитинства манну кашу слід вживати дітям у зв'язку з її легким засвоєнням в організмі і малим вмістом в ній клітковини, а також у післяопераційний період, при проблемах зі шлунком і кишковим трактом, при необхідності дотримання дієти.

З чого роблять манну крупу?

Доступною популярної манна крупа стала зовсім недавно в радянський час. До цього в стародавній Русі вона проводилася в дуже невеликій кількості і подавалася тільки на стіл аристократів, забезпечених людей.

Процес виробництва крупи тісно пов'язаний з низкою складних операцій, які виконує спеціальна техніка. Для отримання манки використовують зерно пшениці, а обробити цей злак вручну людина практично не може. Існує кілька етапів вибору, підготовки, обробки та безпосереднього отримання манної крупи, а точніше питлівки:

  1. Спочатку на борошномельному комбінаті в лабораторії проводиться аналіз зерна пшениці, який показує вміст у ньому клейковини;
  2. Після цього відібрані зерна надходять до сховища – елеватори, де проходить процес темперування з метою надання щільності, злипання оболонкових шарів, а також пшениця тут очищається і промивається;
  3. Потім за допомогою грубого помелу зерна дроблять, повністю розмелюючи. Цей процес допомагає виділити серцевину пшениці і позбавити її від зовнішніх шарів;
  4. Наступним етапом є просіювання, подрібнення вальцовыми верстатами і технологічна обробка зернової сировини;
  5. Завершальним є процес відділення манної крупи від зовнішньої оболонки, шліфування і контроль її якості співробітниками лабораторії борошномельного комбінату.

Манка рівномірного білого кольору є найбільш якісним продуктом вищого сорту. Однак крупа може бути кремового, білого, жовтого або бежевого кольору, від якого залежить її якість. Найлегше обробки та виробництва корисної крупи сприяє вибір злаків м'яких сортів пшениці. Найголовнішим процесом при виготовленні манної питлівки вважається шліфування, при якій кінцевий продукт втрачає велику частину жирів, клітковини.

Види манної крупи

При завершенні всіх технологічних процесів створення питлівки, чий розмір коливається в межах 0,5 мм, настає черга визначення її виду, поділу на категорії залежно від початкового вибору сорту пшениці, подальша розфасовка.

На упаковках з манною крупою можна виявити позначення у вигляді ініціалів «М», «Т», «МТ». Саме таким чином маркують сорт крупи, позначаючи вибір пшениці, категорію її виготовлення:

  • «М» свідчить про вибір зерен м'яких сортів пшениці, крупа переважно білого кольору, непрозора, швидко розварюється при приготуванні, сильно збільшуючись в обсязі;
  • «Т» говорить про вибір хлібних злаків твердого сорту, манка злегка жовтуватого кольору, рештки її ледь прозорі, а при готуванні каша виходить розсипчастою і більш насиченою;
  • «МТ» або «ТМ» означає комбінування двох попередніх сортів пшениці початку виготовлення крупи, найбільш часто присутній на прилавках супермаркетів.

З цієї крупи можна готувати безліч страв, включаючи традиційну манну кашу на молоці або воді. Особливо смачними, поживними виходять оладки, галушки, пудинги, запіканки, в рецепті яких передбачено використання манної питлівки, чудовими, ніжними виходять супи з зеленню і манкою, а котлети з нею володіють більшою насиченістю.

Користь, шкоду і калорійність

Найбільшою активністю, приголомшливою енергійністю відрізняється кожна здорова дитина. Для підтримки цієї енергії протягом дня краще всього готувати на сніданок або обід корисну і смачну манну кашу. Її можна приготувати на молоці, з додаванням фруктів, овочів, але і сама по собі манка має мінералами і вітамінами.

В манної крупчатке містяться фосфор, цинк, калій, магній, сірка, залізо, а також вітаміни Е, РР, групи Ст. Головною відмітною особливістю крупи є малий вміст клітковини – 2%, що сприяють її перетравленню в нижньому відділі кишечнику, кращому засвоєнню в організмі. Ще однією важливою цінністю продукту вважається високий вміст крохмалю, який здатний швидко наситити організм, позбавити травну систему від жиру і слизу.

Тільки велике і часте вживання манної каші може завдати непоправної шкоди організму людини. Це пов'язано з тим, що в крупі міститься фітин, який перешкоджає засвоєнню кальцію.

У манці досить велику кількість вуглеводів, які сприяють набору зайвої ваги. Загальна калорійність ста грамів крупи становить 328 ккал, а ось в приготовленої на воді або молоці манної каші міститься від 80 до 100 ккал.

Манна каша пропорції молока і манка для само смачною і корисною каші.

Як смачно приготувати цвітну капусту в клярі — кілька цікавих рецептів.

Як приготувати смачне тісто для піци, доповніть його різною начинкою — і страва для дружньої вечірки готово.

Поради щодо вибору, зберігання і приготування

Багато крупи після покупки повинні бути роздруковані, переміщені в місце, недоступне до потрапляння в продукт шкідливих комах і жуків. Манна крупа не є винятком і для зберігання будь-якого її сорти слід висипати її в пластиковий контейнер або суху скляну банку, накривши кришкою.

Вибір можна зупинити на будь-манці з маркуванням «Т», «М» або «МТ», спочатку визначивши спосіб приготування корисної крупи, а також за особистим бажанням – каша може бути однорідною, м'якої або розсипчастою, насиченою.

При готуванні ситного і смачного сніданку, обіду, що складається з манної каші, потрібно строго дотримуватися пропорції крупи і рідини. При виборі варіння питлівки на молоці потрібно розбавляти обрану рідину водою у співвідношенні 3 до 1. На один літр води, молока необхідно всього шість столових ложок манки для отримання потрібної консистенції каші, середньої густоти.

Приємний м'який смак манної каші можна урізноманітнити додаванням смачних фруктів, свіжих ягід, горіхів і цукатів. Зробити кашу більш ніжною можна, використовуючи при готуванні пряжене молоко, а пишність смачною манці додасть шматочок вершкового масла, доданий в кінці приготування.

Що ще почитати: