11 апрель 2019 1 958

Як приготувати хрін в домашніх умовах: рецепти заготовок з буряком і на зиму

Смакові властивості хрону відомі людству давно. Ще за часів Київської Русі його щодня вживали з холодними і гарячими стравами. Завдяки високим показникам родючості, він був доступний біднякам і використовувався за основу для приготування страв в аристократичних родинах.

З часом відгуки про дивовижний рослині та його специфічному смаку поширилися на весь Європейський континент. Хрін почав користуватися попитом у світовій кулінарії, а його смакові якості часто доповнювали продуктами харчування.

Корисні властивості хрону

Хрін — це багаторічна культура, яка росте по всій Європі, він швидко розмножується на будь-яких грунтах і невибаглива до кліматичних умов. У його складі є в п'ять разів більше вітаміну С, ніж в екзотичних лимонах.

Іншими корисними компонентами рослини є ефірні олії, фітонциди, вуглеводи та мінеральні солі. Завдяки багатому вітамінному складу і відмінним смаковим якостям він використовується:

  1. В кулінарії. Подрібнений хрін використовують для приготування приправ і соусів. У літній період корінь і листя рослини можна використовувати для консервування овочів;
  2. В народній медицині. Рослина цінується завдяки протимікробну і бактерицидним властивостям. Його застосовують для лікування ангіни і інфекційних захворювань. Вживання настоїв на основі хрону, дозволяє позбутися від каменів у сечовому міхурі, подолати гіпертонію, допомагає лікувати опіки, покращує апетит і діяльність кишечника;
  3. У косметології. Кашки з кореня культури сприяють зменшенню часу, вони мають отбеливающими властивостями, тому допомагають позбавитися від веснянок і пігментних плям.

Як правильно вибрати і підготувати запаси

Запаси хрону доцільно робити пізньої восени, оскільки саме тоді рослина повністю сформована і є придатним для подальшої обробки. Вибирати потрібно корінь діаметром 4 — 5 см і довжиною близько 40 см. Рослина необхідно очистити від гички (на висоті 2 см) і бічних пагонів.

Зберігати рослина рекомендується у вологому приміщенні (80 — 90%), при температурі не вище + 1 ° С. Для зберігання краще використовувати дерев'яні ящики з піском. На дно ящика насипати невеликий шар піску, викласти коріння, розміщуючи їх так, щоб вони не торкалися один одного, і знову насипати шар піску.

Таке розміщення дозволить уникнути масового гниття культури. Періодично необхідно пісок обприскувати водою. Витягати хрін по мірі використання, при цьому бажано за два дні перед обробкою, замочити рослина в холодну воду.

Деякі вважають, що краще відразу приготувати запаси на всю зиму. Однак це неправильно, так як хрін без використання консервантів здатний зберігати свою гостроту не більше одного місяця, і то за умови зберігання при знижених температурах і щільно закритій тарі.

Рецепт приготування в домашніх умовах

Російська класична кухня передбачає приготування хрону безпосередньо перед подачею до столу. У переліку складових страви відсутня оцет, цей компонент виконує функцію консерванту, тому готувати хрін необхідно в такій кількості, в якому його можна з'їсти протягом 2 днів, оскільки при тривалому зберіганні він втрачає свою гостроту.

Хрін по-домашньому має м'який і ніжний смак, який супроводжується несподіваною пікантністю. Його можна подавати до рибних і м'ясних страв. Використання продукту дозволить надати пікантний смак щам, солянки і капусника.

Для приготування закуски в домашніх умовах необхідно відібрати коріння товщиною близько 3 см в діаметрі. Підготовлений продукт очистити від землі за допомогою ножа і обполоснути холодною водою.

Щоб приготувати хрін по-домашньому, знадобляться такі інгредієнти:

  • Хрін;
  • Вода;
  • Сіль;
  • Цукор;
  • Цедра одного лимона;
  • Сметана.

Перед початком приготування потрібно взяти скляну баночку і налити на дно холодну, перекип'ячену воду. Коріння рослини подрібнити на дрібній тертці і викладати по мірі натирання у підготовлену баночку.

Згодом додати цукор за смаком і щіпку солі. Особливий смак страва набуває, якщо замість цукру додати мед. Окремо натерти цедру лимона і додати в баночку.

Підготовлена суміш повинна мати кашкоподібну консистенцію, при необхідності можна ще додати воду. Така закуска зберігає свою гостроту протягом двох днів. Зберігати її слід в холодильнику в герметично закритій тарі.

Перед подачею на стіл 1 ст. л. хрону необхідно розвести 1 ч. л. сметани. Щоб надати страві більш привабливий вигляд, його можна збагатити нашаткованою зеленою цибулею.

Хрін з буряком

Серед великої кількості рецептів, за якими можна приготувати хрін в домашніх умовах, почесне місце займає класичний варіант страви з червоним буряком. При цьому хренове приправа не втрачає своїх смакових якостей і має гарний червоний колір. Для її приготування знадобиться:

  • 0,5 кг хрону;
  • 0,5 ст. л. солі;
  • 1 ст. л. цукру,
  • 5 ст. л. оцту;
  • 150 мл води;
  • 150 мл соку буряка.

Корінь необхідно натерти на дрібній тертці або змолоти на м'ясорубці.

Воду закип'ятити і додати сіль, цукор і оцет. Перемішати маринад з натертим хроном і додати буряковий сік.

Готову страву помістити в скляний посуд, закрити герметичною кришкою і поставити настоюватися на добу.

Рецепт заготівлі з хрону на зиму

З давніх часів хрін був невід'ємним атрибутом на кожному столі, він символізував здоров'я, міцні сімейні відносини і оберігав традиції. Влітку листя рослини можна використовувати для консервації огірків, які завдяки цьому становить компоненту стають хрусткими і не мякнут. А взимку корисні властивості цього продукту можна використовувати для профілактики вірусних захворювань.

Запастися хріном на весь майбутній рік краще восени, оскільки саме в цей час року він є соковитим і має цілющі властивості. Краще всього зберігати корінь в умовах низьких температур, у приміщенні з підвищеним рівнем вологості. Проте, якщо немає можливості зберігати продукт, то можна приготувати хрін на зиму, у вигляді порошку або консервації.

Одним з альтернативних варіантів заготовки вважається підсушування продукту. Для цього необхідно очистити корінь від землі, прополоскати проточною водою і висушити паперовими рушниками. Готовий корінь натерти на дрібній тертці (або перемолоти на м'ясорубці) і висушити в духовці.

Отриманий продукт перемолоти в кавомолці, порошок засипати в сухі банки і закатати. Згодом суміш можна буде використовувати в якості приправи до різних страв.

Ще одним популярним рецептом є заготівля хріновою приправи з оцтом. Для її приготування необхідно:

  • 500 мл води;
  • 40 г солі;
  • 80 г цукру;
  • 30 мл оцту.

Воду довести до кипіння, додати сіль, цукор, оцет і поставити настоюватися. Через добу перемішати маринад з 1 кг натертого хрону і закатати металевими кришками.

Що таке кус кус як готувати смачні страви з цієї корисної крупи?

Котлети з фарші тріски це смачно, корисно і поживно. Читайте і готуйте із задоволенням!

Дізнайтеся рецепт як правильно запекти баранячі реберця в духовці.

Деякі секрети заготовки рослини

На практиці існує декілька рекомендацій, які необхідно врахувати, заготовлюючи культуру для споживання, до них відносяться:

  1. Поради для відбору рослини. Для тривалого зберігання необхідно відбирати тільки твердий, невялый і соковитий корінь, який не має ніяких пошкоджень;
  2. Оптимальні умови зберігання. Краще всього зберігати рослина в ящику з піском, в умовах знижених температур і високої вологості. Одинразвнеделюсодержимое ящикаполиватьводой, чтобыкорнивпеске невяли, асохранялисвежийвид;
  3. Підготовка до заготівлі. Щоб майбутнє блюдо було смачним і соковитим, корінь перед використанням, потрібно замочити на 2-3 добу в холодній воді. Приэтомутром ивечеромводуменять;
  4. Переробка кореня. Суттєвою проблемою для більшості гурманів, є процедура подрібнення хрону. Щоб її спростити, можна використовувати марлеві пов'язки, але краще всього на шийці м'ясорубки зав'язати поліетиленовий пакет, подрібнений продукт відразу буде падати в пакет, і не буде дратувати органи нюху. Крім цього, рекомендується вдягати рукавички, оскільки тривалий вплив агресивних речовин, що може призвести до появи опіків на пальцях рук;
  5. Вживання продукту. Якщо у страві є оцет, то хрін можна зберігати протягом місяця, якщо немає, то краще з'їсти хрін протягом двох днів, так як він швидко втрачає свої смакові властивості.

Вдалих вам заготовок з хрону!

Що ще почитати: