28 март 2019 728

Вегетаріанство як спосіб життя: плюси і мінуси

Повернемося на десять років назад: людей, які назвалися вегетаріанцями, були одиниці, їх спосіб життя людство знаходило забавним. Знали лише, що так називається категорія людей, яка не їсть м'ясо.

Насправді, значення вегетаріанства має більш глибокий зміст, і так як з кожним роком воно стає все більш популярним, давайте розберемося, що це таке, які види вегетаріанства існують і чому люди приходять до цього способу життя.

Вегетаріанцями прийнято називати тих, хто не вживає в їжу м'ясо тварин. Для багатьох причиною становлення вегетаріанцями служить морально-естетичний аспект.

Інші вважають, що відмова від м'яса корисний для здоров'я, так як перенасичення організму білками і жирами тваринного походження призводить до багатьох серйозних захворювань.

Треті намагаються схуднути, щоб змінити себе і свій спосіб життя. Причини бувають різними, як і види вегетаріанства.

Види вегетаріанства

  • Ово-вегетаріанство – виключає всі продукти тваринного походження, крім яєць;
  • Лакто-вегетаріанство – включає в раціон харчування молочні продукти і мед;
  • Лакто-ово-вегетаріанство – дозволяється споживання молока і яєць, продуктів бджільництва;
  • Піско-вегетаріанство — включає в раціон харчування тільки рибу;
  • Веганство – найсуворіший вид, що виключає всі продукти живого походження.
Останнім часом у світі вегетаріанство викликає не тільки великий інтерес, але і суперечки. За статистикою, сьогодні стає вегетаріанцем кожен десятий житель планети.

Лікарі, вчені і дієтологи підраховують плюси і мінуси таких принципів харчування.

Мінуси такого стилю харчування

  • Дефіцит білка:

Білки рослинного та тваринного походження відрізняються один від одного. Проблема полягає в утриманні амінокислот, з яких складаються білки.

Білки тваринного і рослинного походження складаються з різного кількісного і якісного складу незамінних амінокислот.

Білки тваринного походження мають більшу біологічну цінність для організму людини. Вони містяться у всіх видах м'яса, рибі, яйцях та молочних продуктах та є важливим джерелом енергії.

В рослинній їжі вміст білків і всіх життєво важливих амінокислот значно менше. Вегетаріанці намагаються компенсувати недолік білка споживанням великої кількості горіхів, бобових, сої, але ці продукти вважаються «важкими» для травного тракту.

  • Дефіцит заліза:

Нестача мікроелементів заліза в організмі призводить до порушення важливих функцій організму, таких як насичення клітин головного мозку киснем, порушення імунної системи організму та виробництва енергії.

Кращим постачальником заліза з рослинних продуктів є гречка, пшениця, вівсянка, бобові, горох і сухофрукти. Багато заліза міститься в зелених овочах, фруктах і ягодах. Однак, важливі мікроелементи заліза людським організмом засвоюються погано.

«М'ясне» залізо засвоюється краще, стійке до термообробці і володіє значною концентрацією.

Добре приготовлена яловичина, куряче м'ясо, риба і морепродукти забезпечують організму вітаміни таких категорій, як В2,В12,А і D, які беруть участь у формуванні здорових імунних клітин, регулюють жировий і вуглеводний обмін.

Факт, що жінкам необхідно більше кількостей заліза, ніж чоловікам. Причиною служать, щомісячні крововтрати. Вегетаріанством захоплюватися небезпечно жінкам що годують груддю, вагітних і плануючих вагітність.

Плюси вегетаріанства

Розглядаючи вегетаріанство з точки зору турботи про здоров'я і в самому способі життя, необхідно підкреслити, що до цього люди приходять у свідомому віці.

Цей спосіб життя включає в себе підвищення духовного розвитку, заняття спортом, активний спосіб життя, заняття медитаціями. І навпаки, виключають зловживання алкоголю, тютюну і розбещеність.

Доведено, що люди, які регулярно споживають м'ясо тваринного походження, більш збудливі і дратівливі. Під час забою, тварина відчуває величезний страх, відбувається вироблення гормонів, які потрапляють в організм людини.

Крім того, під час життя тварини, в його організм вводять гормональні препарати для швидкого зростання та антибіотики з метою профілактики хвороб. Все, що відбувалося з твариною за час його життя, потрапляє в наш організм після його смерті.

Вагомим плюсом вегетаріанства є виключення такого захворювання, як ожиріння. Вживання без обмежень фруктів і овочів – природний шлях до схуднення. Сирі овочі і фрукти, що містять клітковину, яка очищає організм від шлаків.

М'ясна їжа містить велику кількість калорій, жирів і солі, які сприяють виникненню закрепів. У вегетаріанців рідше спостерігаються захворювання серцево-судинної системи і захворювання онкологічного характеру.

Так чи варто відмовлятися від м'яса?

Як ми з вами розглядали вище, вегетаріанці бувають «суворими» і «не дуже», але більшість фахівців за здорове і правильне харчування.

Основний фундамент такого харчування становлять зернові, овочі і фрукти. Другу сходинку займають м'ясо, риба та молочні продукти. Зовсім мало — вживання олії, жирів і солодощів.

Більшість лікарів і дієтологів виступають не за повну відмову від м'яса, а за обмеження його вживання. Навчитися утримуватися, частково відмовляючись від м'яса – це найкраще рішення для тих, хто хоче бути здоровим.

Включити в раціон овочі та фрукти, в споживанні яких немає обмежень. У Фінляндії середня кількість щоденного споживання овочів і фруктів 500-600 грамів на людину, що приводить до збільшення тривалості життя (75-80 років).

Харчування людини залежить від багатьох факторів: від віку, загального стану організму, від генетичної схильності до тих чи інших захворювань.

Наприклад, зростаючий дитячий організм і організм вагітної жінки категорично не можна позбавляти білка і заліза, так як його нестача призводить до гострої формі анемії.

З соціальної точки зору, дитяче вегетаріанство – відхилення від норми. Батьки зобов'язані забезпечити дитини повноцінним харчуванням для його правильного росту і розвитку.

Актуальний перелік продуктів з найбільшим вмістом білка. Дізнайтеся також, яка норма споживання протеїну і як правильно вживати продукти з ним для схуднення.

А в цій статті ви знайдете інструкцію щодо застосування Метформіну для зниження ваги.

Чи допомагає кава Турбослім схуднути або це чергова гучна реклама-пустушка? Тут ви дізнаєтесь!

Поради початківцям вегетаріанцям

Для тих, хто прийняв свідоме рішення змінити спосіб життя і стати вегетаріанцем, слід розуміти, що «ґвалтувати» організм не можна.

Організм людини – це складна система, яка здатна перебудуватися на нову систему харчування не менше трьох тижнів. Відмова від м'ясних продуктів повинен проходити поступово.

Скорочуючи кількість споживання м'яса і риби, збільште споживання інших білкових продуктів.

Готуючи організм до вегетаріанства, обов'язково пройдіть інтелектуальну підготовку. Зберіть більше інформації про види і способи живлення. Виберіть максимально відповідний варіант для вашого організму.

Дізнайтеся, які продукти рослинного походження містять найбільшу кількість вітамінів і мікроелементів, необхідних для повноцінного життєзабезпечення організму. Зберіть рецепти приготування вегетаріанських страв.

Експериментуйте, вивчайте, прислухайтеся до свого тіла, щоб прийти до гармонії з собою без стресу для організму.

Що ще почитати: