13 май 2019 1 827

Рецепти приготування смачних і корисних страв з нуту

Продукт з лаконічною назвою «нут» можна зустріти і під іншими іменами: баранячий горох, турецький горох. Що ж це насправді, чи безпечно вживання нуту, а якщо корисно, то чим, як цю користь втілити в кулінарні страви – про це і інших цікавих особливості нуту, піде мова нижче.

Знайомтеся: просто нут або непростий горох

Нут – це бобова рослина однойменного сімейства, родом з країн Близького Сходу, де традиційно використовується в якості основного компонента багатьох страв. Хумус, фалафель, самоси з начинкою з нуту, коржі, супи і навіть цукерки – далеко не все, що можна приготувати з турецького гороху.

Зерна плодів нуту бувають різних відтінків: зелені, червоні, бежеві, чорні, всі однаково смачні і корисні. Що не дивно, адже до складу нуту входить близько 8 десятків корисних вітамінів, мікро і макроелементів. Дієтичні показники турецького гороху схожі з характеристиками сочевиці, післясмак залишається з ноткою горіха.

Калорійність нуту невисока – 100 г сирого продукту містить, в залежності від сорту, 310 — 360 Ккал. При приготуванні енергетична цінність продукту знижується в рази, так, 100 г відвареного нуту налічують всього 120 Ккал. З такими низькими цифрами калорійності нут завоював популярність у багатьох людей, прихильників різних дієт, вегетаріанців.

Користь

Ряд корисних для здоров'я властивостей робить цей смачний боб ще привабливіше:

  • насиченість селеном – унікальним речовиною, що сповільнює процеси старіння клітин організму, стимулює активність головного мозку;
  • завдяки все тому ж селену, застосовується у профілактиці онко захворювань, оскільки мікроелемент успішно блокує новоутворення ракових клітин;
  • вміст амінокислот, які сприяють виведенню холестерину з організму;
  • зміцнення імунітету і нервової системи, за рахунок високого вмісту марганцю;
  • підтримка всіх, що страждають цукровим діабетом, здатність регулювати рівень цукру в крові, низький власний глікемічний індекс;
  • людей, що не переносять клейковину, виручить нутове борошно.

Докладно переглядаючи хімічний склад нуту, вдасться знайти не одна перевага застосування турецького гороху в їжу. Але у кожної медалі є зворотна сторона – недоліки нуту, хоча і не суттєві у співвідношенні з одержуваної користю, все ж мають місце бути.

Крем для бісквітних коржів — спробуйте наші варіанти приготування десерту.

Шарлотка з яблуками в мікрохвильовці — домашня випічка за простими рецептами.

Що таке фалафель і як її готувати, читайте в нашій статті.

Шкоду

До негативних наслідків вживання цього бобового, відносяться:

  • зміст олігосахаридів, які не здатні розщеплюватися в організмі людини, що призводить до утворення газів у кишечнику, метеоризм від нуту посилюється в поєднанні з водою, тому запивати страви з цим горохом не варто;
  • індивідуальна непереносимість бобових;
  • нут протипоказаний особам з гострими проблемами нирок і сечового міхура;
  • страждають подагрою, виразковими хворобами, тромбофлебітом також слід утриматися від прийому турецького гороху.

З урахуванням можливого негативного впливу на організм, кожен індивідуально вирішує, чи варто вживати цю рослину чи ні. Для тих же, хто не обмежений медичними показниками, доступно безліч варіантів приготування цього великою мірою корисного і смачного боба.

Суп
Інгредієнти Кількість
сухі плоди нуту - 1 склянка
філе індички або куряче - 350 г
цибуля ріпка - 1 шт.
морквина - 1 шт.
помідори дрібні - 4 шт.
олія рафінована оливкова - 50 г
сіль і приправи - за смаком
кінза - кілька гілочок
Час приготування: 120 хвилин Калорійність на 100 грам: 260 Ккал

Нут не настільки поширений в нашій кухні, як звичайний горох, проте варіантів приготування має не мало. Одних тільки рецептів супу вдасться нарахувати не один десяток.

Можна зварити будь суп по аналогії з гороховим, додатково використовуючи продукти на свій смак, а можна скористатися рецептом, поданим нижче, і приготувати по-справжньому оригінальний нутовый суп.

Розглянемо покроковий рецепт супу. Нут залити чистою прохолодною водою, в пропорції 1 до 4, залишити на ніч, або 8-10 годин. Не використовувати окріп!

М'якше зерна від цього не стануть, а навпаки, покриються твердою скоринкою. В ході замочування турецький горох розбухає в кілька разів, тому вибрати посуд відповідного розміру. Після вимочування залишки рідини злити і ретельно обмити проточною водою.

Покласти промиті боби в посуд, налити води в частинах 1 до 3, поставити на плиту, довівши до кипіння, зменшити вогонь і продовжити виварювання приблизно 2 години, до розм'якшення гороху. Після закінчення часу вимкнути, відвар перелити в окрему ємність, він ще стане в нагоді.

Поки турецький горох відварюється, приготувати інгредієнти, що залишилися. Філе птиці вимити, обсушити і порізати невеликими смужками. Томати припустити окропом, видалити шкірку, натерти або розім'яти блендором. Цибулю почистити і порізати, моркву натерти.

На добре нагрітої сковорідці, але не з шиплячим оливковою олією, обсмажити м'ясо до золотистого кольору, вогонь не виключати, а додати цибулю, моркву і смажити все разом до готовності овочів. Після змішати з томатами, приправити спеціями і посолити. Перекласти в каструлю, залити водою 2 л, переварити до готовності.

Поки вариться м'ясо, зробити з відвареного нуту пюре. Для цього, відклавши частину цілісних горошин, що залишилися розім'яти або блендировать, додаючи відвар, що б пюре не вийшло занадто щільне, а було середньої густоти.

Пюре ввести в готовий м'ясний бульйон, добре перемішати і проварити все разом ще 5-8 хвилин. Вимкнути вогонь, викласти залишені боби в готовий суп. Дати декілька хвилин охолонути і настоятися. Все, суп-пюре з нуту з томатами і куркою готовий! Прикрасити свіжими зеленими гілочками подаючи в тарілці, можна додати сметану.

В якості спецій для юшки добре підійдуть:

  • чорний перець мелений;
  • коріандр;
  • паприка солодка мелена;
  • сухий базилік, насіння кропу.

Взявши цей рецепт за основу, можна приготувати найрізноманітніші нутовые супи-пюре, додаючи інгредієнти на свій смак.

Легкий і нехитрий рецепт приготування нуту на гарнір

Гарною альтернативою для звичних макаронів, картоплі, овочів і гречки, стане гарнір з нуту. Його легко приготувати, і отримати не просто смачне доповнення до м'яса і птиці, але і корисне.

Інгредієнти:

  • турецький горох – 300 г;
  • червоний або білий ріпчаста цибуля – 1 шт.;
  • корінець селери – 100 г;
  • кукурудзяна або соняшникова олія – 40 г;
  • морква велика – 1 шт.;
  • сіль, перець, спеції за смаком;
  • зелень для подачі – 1 пучок.

Час приготування: 1 годину 10 хвилин. Калорійність страви на 100 г: 140 Ккал.

Розглянемо простий рецепт приготування нуту на гарнір докладно. Замочений на ніч нут, або мінімум на 4 години, промити. Поставити на вогонь отвариваться в 2 літрах води, на 40-50 хвилин, при необхідності додати ще води.

Цибулю порізати, селеру і моркву нашаткувати на тертці, потім на прогрітій сковороді з додаванням олії обсмажити протягом 10 хвилин.

З сварившегося нуту злити воду, викласти до овочів, приправити спеціями і сіллю, трошки води і тушкувати все разом при помірній температурі близько 20 хвилин, до повної готовності бобів.

При подачі за бажанням прикрасити зеленню. Такий простий у приготуванні гарнір, добре підходить до м'яса і птиці, але може бути використаний і в якості самостійного пісного страви.

Як приготувати турецький горох з овочами

Інгредієнти:

  • нут заздалегідь відварену – 500 г;
  • морква середніх розмірів – 2 шт.;
  • помідори свіжі – 3 шт.;
  • часник — 4 зубчики;
  • солодкий болгарський різнобарвний перець – 2 шт.;
  • м'яке коров'яче масло – 50 г;
  • зелень кропу – 1 пучок;
  • сіль, куркума, мелена паприка, перець – за смаком.

Час приготування: 25-30 хвилин. Калорійність страви на 100 г: 180 Ккал.

Розглянемо рецепт приготування нуту з овочами докладно. Якщо ви заздалегідь вымочили і відварили турецький горох, часу і зусиль на приготування цього рецепту потрібно зовсім небагато.

Вимити, очистити і порізати соломкою болгарський перець і моркву. Помідори нарізати великими часточками. Розігріти сковороду, розтопити вершкове масло, і почати обсмажування овочів.

Спочатку кілька хвилин обсмажувати моркву, потім солодкий перець, ще через пару хвилин додати помідори. Додати спеції за смаком, все, крім солі. Накрити сковороду, зменшити вогонь і тушкувати овочі протягом 10 – 15 хвилин.

Часник звільнити від лушпиння і дрібно накришити, або прогнати через часниковий прес. Кріп нарізати і перемішати з часником. Відкриваємо кришку сковороди, і додаємо по черзі відвареної нут, зелень і часник, сіль. Добре перемішуємо і залишаємо на вогні ще на кілька хвилин.

Приємного апетиту!

Як зробити смачний нут з м'ясом в мультиварці

Багато господинь давно і по достоїнству оцінили всі переваги мультиварок, і активно готують багато страв з їх допомогою. Нут з м'ясом, зроблений з допомогою техніки, виявиться таким же смачним, як і загашене в духовці.

Інгредієнти:

  • м'ясна вирізка барана, яловичини – 400 г;
  • сухий нут – 250 г;
  • цибуля – 1 шт.;
  • томатна паста, або консервована м'якоть помідорів – за смаком;
  • морква – 2 шт.;
  • олія соняшникова рафінована – 2 ст. ложки;
  • лист лавра – 3 шт.;
  • сіль, спеції – за смаком.

Час приготування – 3 години. Калорійність страви на 100 г: 310 Ккал.

Як смачно приготувати горох нут з м'ясом в мультиварці? Отже, нут, як і для будь-якої іншої страви, замочити і відварити. Цибулю і моркву очистити, подрібнити. Додати в чашу мультиварки олія, овочі та в режимі «смаження» або «випічка» пасерувати кілька хвилин до напівготовності.

М'ясо порізати шматочками, викласти до овочів, не змінюючи режиму, протушкувати все разом ще 20 хвилин. Після чого можна додати відварений нут, томатну пасту і воду. Води необхідно налити стільки, що б всі продукти вкрилися на 2-3 див.

Міняємо режим «гасіння», і чекаємо ще 2,5 години, поки мультиварка не видасть сигнал «Готово»! Виходить дуже смачно і ситно, тому при бажанні можна зменшити кількість продуктів.

Хумус: домашній рецепт

Хумус – класична закуска єврейської та арабської кухні, але маючи під рукою всі необхідні продукти, його легко приготувати вдома.

Інгредієнти:

  • нут сухе – 1 склянка;
  • насіння кунжуту і кмину – за смаком;
  • лимон – 1 шт.;
  • часник – 1 шт.;
  • чищені волоські горіхи – 100 г;
  • оливкова олія – 80 мл;
  • сіль і інші приправи – за смаком.

Час приготування: 10 хвилин. Калорійність страви на 100 г: 300 Ккал.

Як зробити хумус з нуту? Добре вимочений і відварений заздалегідь нут розім'яти до пюре образного стану за допомогою блендора або товкачика.

Також подрібнити горіхи і замісити в отримане пюре. Додати часник, віджатий через прес, сіль, спеції, насіння.

Перемішати. Вичавити в блюдо сік зі свіжого лимона, підлити оливкова олія. Ще раз обережно перемішати.

Тепер хумус готовий, можна подавати з коржами або хлібом з обдирного борошна.

Для тих, хто ще не знайомий з цим бобом, відмінним від звичайного гороху, представлені рецепти стануть хорошою підмогою, що б включити нут в свій раціон. Тим більше, що з придбанням турецького гороху не виникне жодних проблем.

Сьогодні нут можна купити практично в кожному супермаркеті, на овочевих ринках, замовити по інтернету будь-який сорт і колір.

Зважаючи на екзотичність продукту, вартість буде відносно не висока – одна упаковка нуту коштує дорожче пачки звичайного гороху, всього на 20-30%, користі ж нут принесе в рази більше.

Що ще почитати: