21 июнь 2019 15 628

Скільки мілілітрів в гранчастій та інших склянках

Рецепти страв, дозування ліків і багато подібні речі наповнені значеннями, вираженими в, здавалося б, знайомих одиницях вимірювань, таких як літр, грам, кубічний міліметр та іншими. Але не кожен, точніше, абсолютна більшість, знає, як ці величини пов'язані між собою.

Тому багато господинь, наприклад, звикли до використання мірного стакана, відчувають певні труднощі, якщо в рецепті вказані маси продуктів для приготування страви або навпаки.

Математика в побуті – нічого складного

Всього сім одиниць вимірювання дозволяють описати всі процеси, що відбуваються у всесвіті. Вони утворюють інтернаціональну систему СІ, остаточно сформувалася у 1960 році.

Ймовірно, пройшло зовсім небагато часу з тих пір, але метричні міри, прийняті в усьому світі як міжнародний стандарт, досі замінюють дюймами, фунтами, галонами і іншої архаїчної єрессю, ускладнюючи і без того непросте життя.

Так і у нас, донині використовують літр в якості міри об'єму, незважаючи на те, що це застаріла величина французького походження. Звичка – страшна сила. «Живучість» літра пояснюється ще і тим, що він легко переводиться в СІ, адже 1000 л води відповідають її 1 куб. м, а метр входить в цю систему.

Стародавні греки придумали вказувати множники, додаючи до величини приставки. До таких, найчастіше використовуються в побуті, належать «кіло» і «міллі», хоча існує і безліч інших.

Отже, «міллі» означає розподіл, а «кіло» — множення на тисячу. Тобто, кілограм – це грам помножений на тисячу (1000 грамів), а, відповідно, міліграм — не що інше, як одна тисячна частина грама.

Такий підхід справедливий для абсолютно будь-яких заходів. Не було б помилкою сказати, наприклад, кілолітр (1000 л), але на практиці прийнята інша одиниця декалітр. Приставка «дека» означає множення на 10. Тобто декалітр – це відро, наприклад, води чи чогось ще.

Скільки мілілітрів води або молока в склянці

Відповідь на це, з першого погляду, складне питання лежить на поверхні. Щоб отримати його, потрібно знати обсяг цього склянки і елементарну арифметику (вміння ділити, множити, складати і віднімати числа).

За великим рахунком, така постановка питання як мінімум некоректна. І води, й молока, та хоч бензину, в склянці буде однакова кількість мілілітрів. У відповідності з цим принципом виробляються всім добре відомі мірні склянки.

Якщо взяти 1 гранований стакан, наприклад, те, заповнений до країв, він буде містити 200 мл, по ризику – 180 мл і так далі. Враховуючи конусність такого склянки, 100 мл, буде займати трохи більше його половини, а 50 мл близько чверті.

Таким чином, стандартною ємністю можна з певною точністю, цілком достатньою для кулінарії, можна сформувати необхідні обсяги, наприклад, 300 або 500 мл

При цьому немає різниці, яку рідину потрібно відміряти і який мірною ємністю. Важливо лише знати величину цієї ємності в мілілітрах.

Хороша господиня з великим кулінарним досвідом «на око» може отримати необхідний обсяг продукту не гірше будь-якого приладу, використовуючи при цьому стандартні ємності, необов'язково склянку.

Курка запечена в рукаві — м'ясо приготоване таким способом виходить дуже ніжним і соковитим.

Візьміть на замітку нашу добірку страв з курячої грудки.

Заливний пиріг з картоплею і рибою — ситне блюдо, яке чудово поєднується з овочевими салатами.

І знову елементарна фізика будинку

Складніше справа йде тоді, коли потрібно відміряти масу продукту, не маючи при цьому ваг. Можливо, хтось не зрозумів зі шкільного курсу фізики, що являє собою щільність. Насправді все просто.

Різні речовини, що займають один і той же обсяг, відрізняються по масі. Простіше всього справа йде з водою, адже один її літр важить один кілограм. А рослинне масло, наприклад, легше води, а, значить, його літр буде важити менше. Отже, 1 кг олії займе обсяг, що перевищує 1 л.

До речі, літр – це аж ніяк не тільки величина для вимірювання рідин, адже ніхто не забороняє вимірювати стандартними ємностями масу сипучих речовин. В наступній таблиці вказані маси продуктів в грамах, найбільш часто вимірюваних за допомогою граненого склянки ємністю 200 мл

Продукт мл.
Згущене молоко 220
Сметана, вершки 210
Вода, молоко, кефір, ряжанка, оцет 200
Рослинна олія 190
Гречка 165
Рис, томатний соус 180
Геркулес 70
Пшеничне борошно 130

Ця таблиця не претендує на абсолютну повноту, в ній зведені лише розповсюджені речовини, вимірювані гранованим склянкою досить часто. Злегка «погугливши», можна знайти такі характеристики для інших продуктів і для інших мірних ємностей, чайної ложки або відра, наприклад.

Замість висновку

Можливо, і навіть напевно, мати поняття про густини речовин як про співвідношення їх маси та об'єму, необхідно. Це допоможе в різних життєвих ситуаціях та підвищить авторитет господині в очах подруг і, найголовніше, чоловіка.

Але останній, ймовірно, повинен забезпечити наявність на кухні невеликих кулінарних ваг і тим більше мірної склянки. Вартість цих приладів не сильно позначиться на сімейному бюджеті, але значно полегшить процес приготування їжі, до речі, не тільки його.

Що ще почитати: