Заходи ваги харчових продуктів в ложках і склянках
Мірні склянки й кухонні ваги вже давно перейшли в категорію «must have» на кухні кожної господині, але при цьому більшість користується старим бабусиним способом вимірювання маси продуктів: стакани і ложки. Це пов'язано з тим, що сімейні рецепти, що дісталися в спадок, в більшості своїй записані не в грамах, а в кількості ложок і склянок.
Оскільки зі склянками все більшою мірою зрозуміло, їх обсяг становить 200 і 250 мл для гранчастого і тонкостінного, то от коли говорять про їдальні і чайної ложки, мають на увазі, що в них міститься 15 і 5 мл рідини відповідно.
Зведені таблиці, в яких вказані заходи ваги в ложках і склянках, допоможуть дати необхідний обсяг продуктів для нового страви або перевести в грами рецепт з маминої кулінарної зошити, якщо господині звичніше користуватися вагами.
Різні види борошна вбирають в себе різну кількість рідини, тому у кожної з них своя щільність, отже, і маса на одну і ту ж одиницю об'єму. Щоб правильно відміряти необхідну кількість цього продукту потрібно робити це, дотримуючись певних правил:
- Перед вимірюванням продукт обов'язково слід кілька разів просіяти через сито, це дозволить розбити грудки залежалого зернопродуктів, щоб штучно не збільшити вагу в мірній ємності;
- Ніколи не варто набирати борошно для вимірювання маси в склянку зануренням. Це сприяє появі пустот у стінок і зменшує вагу;
- Ніколи не варто утрамбувати борошно в склянці. Так можна збільшити її вага в тонкостенном 250 мл склянці до 210 грамів замість 160.
Відмірюючи крупи склянками і ложками, в склянку насипають їх «під ніж», коли з наповненого вінця склянки ножем прибирають гірку, а ось в ложках невелика гірка повинна залишитися. Ці продукти також не можна утрамбовувати, як і борошно.
Відмірюючи горіхи, слід пам'ятати, що подрібнені ядра (товчені) більш щільно розподілятися в склянці, тому і його вага буде більше. У такому разі в рецептах, де потрібна певна кількість грамів, наприклад, рубленого арахісу, краще відміряти цілісні горіхи, а потім їх порубати.
Рідкі молочні продукти в стакани потрібно наливати, а ось густі в'язкі – накладати столовою ложкою, стежачи, щоб у стінок не утворювалися порожнечі. Для вимірювання ваги ложками сир, густу сметану та інше набирають з невеликою гіркою.
Часто для випічки господині в тісто використовують кисломолочні продукти (сметану, кефір, йогурт або ряжанку) які вже почали бродити, в цьому випадку варто пам'ятати, що питома вага таких продуктів, буде нижче.
Тверді (тваринного походження) масла, щоб виміряти склянками, потрібно обов'язково розтопити до рідкого стану, а ось ложками відмірюють частіше м'яке, але не рідке масло.
Продукти з цієї категорії найбільш часто відміряють за допомогою ложок, але оскільки в кулінарних рецептах їх кількість буває настільки мало, що застосовуються і інші мірила – щіпка і «на кінчику ножа». Скільки в грамах встановити достеменно не вдасться, але однозначно можна сказати, що це кількість сипкої речовини, яка поміщається між великим, середнім і вказівним пальцями, зібраними в пучок.
Для цієї категорії продуктів застосовуються загальні правила виміру сипких і в'язких речовин: не утрамбовувати і стежити за відсутність порожнеч у стінок.
Маса тих або інших ягід в мірній посудині буде залежати від їх розміру (дрібні більш щільно вляжуться і будуть важити більше) і того, як давно вони були зібрані. Наприклад, зібрана в склянку свіжа малина на наступний день трохи осяде і при початковому вазі буде займати менший обсяг.
Наостанок варто зазначити, що похибка такого способу вимірювання ваги становить від 4 до 6%. На неї в першу чергу впливає вміст парів води в повітрі, оскільки не тільки цукор, сіль і борошно, але й інші продукти при підвищенні рівня вологості на одну і ту ж одиницю вимірювання обсягу (стакан, ложка) мають більшу вагу, ніж при нормальних умовах.