17 июнь 2019 5 607

Користь і застосування квіткового пилку в народній медицині і косметології

Квітковий пилок – корисний продукт бджільництва. Перші згадки про неї зустрічаються ще у давньогрецькій міфології, саме вона була основою нектару – напою Богів Олімпу, що дарує безсмертя.

Пилок являє собою ідеально збалансований комплекс вітамінів і мінералів, приготовлений для нас самою природою. А щоб при черговій спробі подолати авітаміноз ви вирушили не в аптеку, а в магазин продуктів бджільництва, розглянемо детальніше склад, лікувальні властивості та способи застосування пилку.

Склад, користь і лікувальний ефект квіткового пилку

Квітковий пилок – це чоловічий елемент рослини, призначений для запилення. Продуктів харчування для людини вона стала завдяки працьовитим бджолам. Перелітаючи з квітки на квітку, вони збирають пилок на черевце, а коли її стає занадто багато, зчищають пилок лапками у спеціальні кошики, розташовані на лапках.

Звідси і пішла інша назва квіткового пилку – обніжжя. Бджолярі збирають її з бджіл з допомогою пилкозбирачів – решіток, пролітаючи через які, комахи втрачають частину видобутої пилку.

Обніжжя є натуральним, концентрованим, біологічно активним продуктом харчування. Склад її вражає, в ній містяться вітаміни А, С, Е, Н, Р і вся група В, та 27 мінеральних речовин, серед яких калій, цинк, залізо, кальцій, мідь, магній. Є в обніжці і повний набір амінокислот, у тому числі незамінних.

Завдяки такому цінному складу, квітковий пилок володіє наступними корисними для здоров'я людини властивостями:

  1. Насичує організм корисними мікроелементами, позбавляючи від авітамінозу;
  2. Підвищує імунітет, перешкоджає розвитку простудних захворювань, завдяки вмісту великої кількості аскорбінової кислоти;
  3. Допомагає в лікуванні анемії, так як містить у великих кількостях залізо;
  4. Є натуральним і безпечним джерелом енергії. Вуглеводи, які є в її складі, приносять тільки користь організму, на відміну від рафінованих продуктів;
  5. Завдяки вітаміну Р, що зміцнює стінки капілярів;
  6. Допомагає справлятися з високими розумовими і фізичними навантаженнями;
  7. Має високий вміст фітостеринів, які знижують рівень холестерину і виступають як противоатеросклеротическое засіб;
  8. Хороший амінокислотний склад робить продукт корисним для харчування спортсменів;
  9. Містить фитогармоны, які допомагають безпечно справлятися з гормональними збоями. З цієї ж причини обніжжя рекомендована людям з патологічним порушенням в роботі залоз внутрішньої секреції;
  10. У складі обніжжя є антибіотик, що перешкоджає зростанню різних пухлин;
  11. Підвищує апетит, але при цьому сприяє нормалізації ваги, налагоджуючи обмін речовин.

Спектр дії обніжжя на організм людини дуже великий, з її допомогою можна збалансувати роботу практично всіх органів. Але для цього потрібно знати, як правильно приймати пилок, як в профілактичних, так і лікувальних цілях.

Що таке пахта, як використовувати продукт в медицині і косметології. Всім можна вживати пилок та інші питання в нашій статті.

Суп з морського коктейлю — візьміть на замітку цей рецепт.

Читайте як замаринувати скумбрію з цибулею в чаї в нашій статті.

Правила прийому

Обніжжя принесе максимум користі вашому здоров'ю тільки при правильному її використанні. Для профілактики, і з метою насичення організму цінними мікроелементами, пилок приймають по 1 ч. л. за півгодини до їди двічі або тричі на день.

Щоб корисні речовини з неї добре засвоїлися, обніжжя потрібно не просто проковтнути, а розсмоктувати, ретельно змочивши слиною. Якщо вам не подобається смак, можна змішати обніжжя 1:1 з медом.

Профілактичні денні дози прийому пилку становлять:

  • 2-3 ч. л. чоловікам;
  • 1-2 ч. л. жінкам;
  • ¼ Ч. л. дітям у віці від 6 місяців;
  • ½ Ч. л. дітям віком від 12-ти років.

Маленьким дітям в цілях безпеки краще додавати пилок в їжу.

Перемогти за допомогою обніжжя можна не тільки авітаміноз, але і багато більш серйозні захворювання:

  1. Анемія. Для підвищення рівня гемоглобіну та еритроцитів, пилок потрібно приймати перед усіма прийомами їжі по чайній ложці. Дітям при недокрів'ї можна приготувати такий напій: змішайте 200 мл свіжого молока, 20 г обніжжя і 100 г меду. Давайте цю суміш дитині щоразу перед їжею по 1 ложечці;
  2. Проблеми з тиском. Унікальність цього продукту в тому, що він може балансувати абсолютно протилежні стани. Так, при гіпертонії, для зниження тиску, пилок потрібно вживати 3 рази на день по 1 ч. л., обов'язково натщесерце. А при гіпотонії, для підвищення тиску, пилок вживають у тих же пропорціях, але вже після їжі;
  3. Невроз. Для відновлення нервової системи ефективний такий рецепт: змішайте пилок (20г), мед (500г) та маточне молочко (2г). Прийом здійснюється перед їжею по 1 ч. л тричі на добу;
  4. Гастрит. Для його лікування 20 г обніжжя ретельно змішується з 500 г меду, після чого туди додається сік алое (75г). Прийом ліків здійснюється 2 рази в день по чайній ложечці перед їжею за 30 хвилин.

Квітковий пилок може прискорити одужання ще й тим, що підсилює дію хімічних лікарських препаратів. Це дозволяє знижувати їх дози без шкоди для ефективності, і зменшувати побічні ефекти від впливу хімії на організм.

Незважаючи на всю користь цього чудодійного продукту, і у нього існують протипоказання до застосування. Крім того, обніжжя може принести шкоду, якщо не дотримані правила її зберігання.

Протипоказання до вживання і правила зберігання

Прийом квіткового пилку може бути протипоказаний у таких випадках:

  1. При наявності алергії на інші продукти бджільництва. При цьому обніжжя можна вживати людям, які схильні до алергічних реакцій на пилок рослин, тому що пилок, перероблений бджолами з їх допомогою ферментів, є менш алергенної;
  2. При схильності до кровотеч, тому що обніжжя сприяє зниженню згортання крові;
  3. При перевищенні дозування можуть проявитися симптоми отруєння, яке може бути спровокований великою кількістю вітаміну А;
  4. Не варто вживати пилок на ніч, так як вона дає потужний тонізуючий ефект.

Обніжжя може стати небезпечною для здоров'я, якщо вона зберігалася неправильно. Найкраще для її зберігання підійде герметично закриту посудину з темного скла. Важливо, щоб туди не потрапляла волога, інакше продукт дуже швидко зіпсується.

При цьому приміщення, де вона зберігається, має бути сухим і чистим, з температурою повітря не вище 20 градусів і вологістю повітря не більше 75%. А краще помістити ємність з продуктом в холодильник, в відділ для овочів.

Правильно зібрана і зберігається у відповідних умовах обніжжя, має ефективне застосування не тільки в медицині, але і в косметології.

Способи застосування обніжжя в косметології

Завдяки неймовірно цінному складу, обніжжя корисно вживати не тільки всередину, але і для живлення шкіри і волосся.

Існує безліч рецептів застосування квіткового пилку для шкіри обличчя:

  1. Омолоджуюча маска. Змішайте ½ ч. л. обніжжя, 1 ст. л. меду, 2 ст. л. борошна (краще вівсяної) і 1 білок яйця. Потримайте маску на обличчі протягом 15 хвилин. При регулярному застосуванні спостерігається ефект розгладження зморшок;
  2. Поживна маска. Для неї вам знадобиться пилок (6г), бджолиний віск (5г), оливкова олія (25г) і гліцерин (5г). Всі інгредієнти змішуються і наносяться на шкіру на 20 хвилин;
  3. Маска для жирної шкіри. ½ Ч. л обніжжя змішайте зі столовою ложкою меду рідкої консистенції і 1 ч. л. свіжого соку горобини. Дана суміш добре звужує розширені пори;
  4. Маска для сухої шкіри. Змішується ½ ч. л пилку зі столовою ложкою натурального вершкового масла, в отриману суміш додається пара крапель соку лимона.

Обніжжя зробить благотворний вплив і на волосся. Вона ефективно бореться з надмірним випаданням волосся з посіченими кінчиками. Для цього пилок потрібно просто нанести на вологе волосся і залишити на 10 хвилин. Потім, як зазвичай, помити голову шампунем.

Висновок

Квітковий пилок – це найцінніший продукт природного походження. Її цілющі властивості відомі з давніх часів і перевірені не одним поколінням. За кількістю поживних речовин, обніжжя є набагато більш цінним продуктом бджільництва, чим більш популярний мед.

Завдяки своїм унікальним властивостям, вона ефективно використовується в апітерапії – сучасному методі лікування пацієнтів від широкого спектру захворювань з використанням живих бджіл і бджільницьких продуктів.

Але, навіть якщо ви не маєте будь-яких захворювань, застосування квіткового пилку може стати гідною альтернативою синтетичним аптечних вітамінів. Корисні речовини з цього натурального продукту краще засвояться і забезпечать підвищену фізичну та розумову працездатність.

Що ще почитати: