18 март 2019 1 766

Червоний рис: користь і шкода, застосування, рецепти смачних страв

Рис є однією з найдавніших культур у світі. Налічують близько 150 видів, а також більше 8 тис. штучно виведених сортів. Він володіє великою кількістю корисних властивостей, має унікальні смакові якості, користується популярністю практично у всьому світі!

Червоний рис відрізняється екзотичним видом і, до того ж, є джерелом клітковини, мінеральних речовин, вітамін, амінокислот. Він не піддається процесу шліфування, а в процесі теплової обробки набуває яскравий горіховий смак.

Різновиди сортів

У світі присутня велика кількість виробників червоного рису, які вирощують найрізноманітніші сорти. В залежності від місця вирощування виділяють:

  1. Тайський червоний рис. На батьківщині його називають «карго». Бордового кольору з гострим горіховим смаком, завдяки довгому зерна нагадує за формою жасмин. Процес варіння такого рису повинен здійснюватися за спеціальною схемою для збереження корисних речовин.
  2. Червоний рис з коротким зерном. Вирощується на півдні Франції, має тонкий і неперевершений смак. При варінні оголює білу серцевину, де містяться цінні мікроелементи і мінерали.
  3. Гімалайський червоний рис. Основне виробництво здійснюють в королівстві Бутан. Довгі зерна світло-рожевого відтінку, в готовому вигляді переважає гострий і насичений смак.
  4. «Каліфорнійський» рубін. Вирощування виробляють в сонячній Каліфорнії. Нешліфовані короткі зерна яскравого бордового кольору. Має пікантний і незвичайний смак. Рецепт приготування рису досить екзотичний і підійде для вишуканих гурманів.
  5. Дріжджовий червоний рис. Схема виробництва полягає в поєднанні рису з дріжджами Monascus purpureus. Користується великим попитом у фармацевтичній сфері. Зміст статину — рослинної речовини дозволяє контролювати рівень холестерину в організмі людини.

Варто зауважити, що червоний рис має ряд унікальних властивостей. Пряний присмак рису дає якусь пікантність страв, а вміст вуглеводів швидку насиченість. Він чудово підходить як гарнір до м'яса або риби. При цьому поєднання з овочами, грибами, молоком нічим не відрізняється від звичайного рису.

Користь червоного рису

Якщо говорити про цінні властивості червоного рису, то їх чимало і слід розглянути більш детально цю інформацію. Основні корисні властивості:

  • вітаміни групи В. Вони значно відновлюють шкіру, волосся, нігті, поповнюють запас організму;
  • велика кількість мінералів. Червоний рис містить багато цінних мікроелементів, які корисні для організму людини;
  • вміст магнію. Дозволяє знизити ймовірність серцевих хвороб, позитивно впливає на кісткову і нервову системи;
  • наявність калію. Цей елемент має здатність швидко виводити солі з організму, що дуже важливо для захворювань суглобів;
  • переважання кальцію позитивно впливає на зміцнення кісткових тканин, сприяє пружності і ніжності шкіри;
  • вміст заліза допоможе швидко відновити рівень гемоглобіну при анемії, а також при інших захворюваннях крові;
  • антиоксиданти. Рис — джерело природних антиоксидантів, швидко виводить з організму токсини і шлаки. Його можна вживати для профілактики онкологічних захворювань;
  • відсутність глютену. Так як даний елемент не завжди є користь для організму, то його відсутність дозволяє вживати рис за рахунок невеликої кількості вуглеводів;
  • клітковина. Рис містить пристойну кількість клітковини, що сприятливо впливає на роботу кишечника і дає відчуття насиченості;
  • незамінні амінокислоти. Наявність деяких незамінних амінокислот дозволяє частково компенсувати страви з м'яса;
  • низький глікемічний індекс дозволяє вживати червоний рис людям з високим рівнем цукру в крові.

Шкоду

У червоного рису немає яких-небудь серйозних негативних якостей, він придатний для вживання великої групи населення. Але все ж є деякі незначні недоліки:

  • відносно висока калорійність. Все ж червоний рис в більшій частині складається з вуглеводів, тому надмірне вживання може принести шкоду;
  • обережне застосування при діабеті. Протипоказання для вживання рису при цьому захворюванні немає, але і тут потрібно знати міру. Щоб уникнути різкого підвищення цукру в крові;
  • використання екстракту. З рису при з'єднанні з дріжджовими грибками отримують так званий лікувальний екстракт. Він володіє рядом лікувальних властивостей, але і має ряд протипоказань. Його застосування слід контролювати згідно інструкції.

Калорійність крупи і методика схуднення

Калорійність червоного рису становить 300-340 ккал у 100 г сухого продукту. На відміну від звичайного рису дана калорійність значно нижче, тому рис можна застосовувати для схуднення. Варто більш детально розглянути його харчову цінність:

Елементи Зміст (100 грам)
Білки 6,8
Жири 0,57
Вуглеводи 63,8

Виходячи з цих цифр, можна сказати, що червоний рис є відмінним варіантом для схуднення. Він у міру поживний і містить потрібну кількість білків, мінералів і мікроелементів для врівноваження обміну речовин. При цьому він швидко виведе з організму зайві солі і токсини.

Червоний рис можна використовувати в якості продукту для розвантажувального дня або ж дієти протягом 7 днів. Досить відварити рис без додавання спецій і вживати в їжу протягом дня. Можна пити очищену воду без газу, несолодкий зелений чай.

Перевага цієї дієти в тому, що рис дає певний заряд енергії та потрібну кількість незамінних речовин для організму. Перед початком дієти все-таки слід отримати консультацію гінеколога, так як кожен організм людини є індивідуальним!

Як правильно вибирати і готувати злак

При виборі червоного рису слід дотримуватися певних порад для придбання високоякісного продукту. Ось кілька корисних рекомендацій:

  1. Ретельне вивчення упаковки. Як правило, рис повинен продаватися у відкритій упаковці, щоб перевірити його якість візуально. Не варто купувати продукт із домішками і осколками, так як при варінні це вплине на смак готового рису.
  2. Вибір продукту за зовнішнім виглядом. Якість рису поділяють на сорти: 1, 2, 3, вищий і екстра. Відповідно в нижчих сортах можуть бути присутні домішки або незначний шлюб продукту. Вищі сорти повинні представляти рис добірного якості.
  3. Перевірка країни виробника. Якщо на упаковці назва «тайський рис», то це не значить, що він виготовлений в Таїланді. Тому при виборі обов'язково потрібно враховувати місце виготовлення продукту. Цю інформацію можна отримати при вивченні упаковки.
  4. Органолептичні показники. Краще всього вибирати рис за зовнішніми ознаками, так як напис на упаковці не завжди відповідає дійсності. Червоний рис високої якості повинен бути відносно без сторонніх домішок, мати яскраво виражений відповідний сорту колір та не мати неприємних запахів.

Як правильно варити крупу? Для приготування червоного рису є послідовна технологія і щоб отримати смачний готовий продукт варто дотримуватися! Крупу варять у співвідношенні 1:2,5 води. Перед варінням рис слід замочити в холодній воді, прибрати всі сторонні домішки. Потім помістити крупу в каструлю і залити водою. Поставити на невеликий вогонь, посолити, додати спеції і варити протягом 25 - 30 хвилин.

Слід пам'ятати, що рис не піддавався попередньо який-небудь термічній обробці, тому час приготування трохи більше ніж у звичайної крупи. Коли в каструлі повністю випарується вода, а зерна стануть м'якими і розсипчастими продукт готовий до вживання!

Спагетті з сиром, помідорами або яйцем. Це блюдо стало одним з найулюбленіших в Італії і недарма, це дійсно смачно.

Як приготувати мафіни в мікрохвильовці за п'ять хвилин читайте в нашій статті.

Неймовірно смачний шніцель зі свинини на сковороді — спробуйте наш рецепт.

Рецепти приготування страв з червоного рису

На просторах інтернету можна знайти велику кількість рецептів з червоного рису, так як він чудово підходить як гарнір, доповнення до овочів і навіть використовується в приготуванні десертів.

Плов з червоного рису
Інгредієнти Кількість
червоний рис - 250 грам
цибуля ріпчаста - 100 грам
морква - 100 грам
куряче м'ясо - 300 грам
приправа для плову - за смаком
Час приготування: 60 хвилин Калорійність на 100 грам: 550 Ккал

Попередньо обсмажити цибулю з морквою і м'ясом на розігрітій сковороді.

Потім додати приправу і тримати на вогні ще кілька хвилин.

Рис перебрати, промити під проточною водою, а після додати до вмісту в сковороді.

Залити всю утворену масу 2 склянками води. Томити плов на невеликому вогні протягом години. Виходить нескладна і дуже корисна страва. Приємного апетиту!

Червоний рис по-мексиканськи

Інгредієнти:

  • оливкова масло — 60 грам;
  • бекон — 100 грам;
  • цибулина — 1 штука;
  • часник — 4 зубчики;
  • червоний рис — 400 грам;
  • помідори — 500 грам;
  • томатна паста — 30 грам;
  • кукурудза, консервована — 300 грам;
  • лавровий лист — 10 грам;
  • паприка — 25 грам;
  • зелень за смаком;
  • лимон.

Час приготування: 1 годину 20 хвилин.

Калорійність: 450 ккал на 100 грам готового страви.

Підсмажити дрібно порізану цибулю разом з беконом на оливковій олії, через дві хвилини, додати часник. Засипати заздалегідь підготовлений рис, кукурудзу, помідори, томатну пасту, спеції. Потім влити 3.5 склянки води, кинути лавровий лист, паприку.

Отриману масу довести до кипіння, а після тушкувати на невеликому вогні близько 1 години. Коли рис дійде до готовності додати сіль за смаком і дати трохи страви протомиться. Потім заправити зеленню і подавати до столу з часточками лимона. Приємного апетиту!

Червоний рис в ананасовому сиропі в мультиварці

Інгредієнти:

  • ананаси, консервовані з сиропом — 850 грам;
  • ягоди полуниці – 200 грам;
  • волоські горіхи – 50 грам;
  • цукор — 80 грам;
  • червоний рис — 250 грам.

Час приготування: 30 хвилин.

Калорійність: 350 ккал на 100 грам готового страви.

Червоний рис ретельно промити і замочити у воді на дві години. Крупу покласти на дно мультиварки, залити ананасовим сиропом. Вибрати режим бурий рис 30 хвилин в мультиварці. Далі, зайнятися підсмажуванням волоських горіхів, а після проварити полуницю разом з цукром. Повинно вийти легке полуничне варення.

Готовий рис змішати з шматочками ананасів. Викласти отриману масу на блюдо, посипати горіхами та полуничним варенням. Виходить смачний і незвичайний десерт. Приємного апетиту!

Застосування в народній медицині

Застосування червоного рису в народній медицині досить різноманітно. Він володіє хорошими закріпними властивості, його можна використовувати для відновлення роботи шлунково-кишкового тракту. Рисову муку з червоного рису можна застосовувати для лікування забоїв та вивихів.

Рисовий відвар дуже ефективний при видаленні веснянок з особи. На лікування сечостатевої системи благотворно впливає вживання червоного рису. Суміш рису, цибулі, м'яти добре допомагає при лікуванні захворювань органів дихання. Відварені зерна у воді без солі є відмінним засобом для лікування гастриту, анемії, маститу.

В кінці статті слід підбити підсумки і сказати про те, що червоний рис є корисним злаком практично у всіх відносинах і застосовується в багатьох галузях. Якість і незвичайний смак червоного рису відомо ще з часів древнього Китаю!

Що ще почитати: