03 апрель 2019 1 586

Що можна їсти і пити при харчовому отруєнні

Їжа відіграє важливу роль у нашому житті. Для того, щоб їжа приносила максимальну користь для нашого здоров'я, потрібно дуже уважно ставитися до її вибору і приготування.

Проте, ніколи не можна повністю виключити ймовірність харчового отруєння. Як би це не було неприємно, це все ж може статися з нами і до цього потрібно бути готовим.

Детальніше про природу харчових отруєнь

Зауважимо, що правильна дієта в подібній ситуації — це другий за важливістю питання. Спочатку буде необхідно нейтралізувати симптоми і провести детоксикацію організму.

Один з найбільш важливих питань — це правильний діагноз у подібній ситуації. По-перше, необхідно встановити сам факт отруєння. По-друге, причини його можуть бути різними. Умовно кажучи, харчові отруєння можна поділити на такі основні типи:

  • Те, яке не є інфекційним;
  • Інфекційне харчове отруєння.

Розглянемо ці речі більш докладно. Отже, що являє собою дане явище?

Зазвичай мова йде про гострому розладі в травній системі організму через проникнення патогенних речовин або небезпечних мікроорганізмів.

Якщо мова йде про отруєння неінфекційної природи, то воно може мати кілька різновидів.

  1. Несвіжа їжа;
  2. Дія алкогольних напоїв;
  3. Вживання певних видів грибів;
  4. Потрапляння в організм шкідливих хімічних речовин;
  5. Попадання отруйних рослин всередину людського організму.

Найбільш частими причинами подібних ситуацій є наступні:

  • Некритичне ставлення до вибору своєї їжі;
  • Використання прострочених або зіпсованих продуктів.

Якщо ж говорити про інфекційних отруєннях, то тут причина полягає в попаданні в організм хвороботворних мікробів. У цьому випадку важливо якомога швидше звернутися до лікаря.

Правила харчування в період протікання неприємних симптомів

Що можна їсти при харчовому отруєнні? Відповімо трохи пізніше. Спочатку необхідно визначити ознаки отруєння. Зазвичай вони проявляються протягом перших діб після того, як це сталося. Коротко перелічимо їх:

  1. Сильне підвищення температури тіла, Воно може в окремих випадках досягати сорока градусів;
  2. Втрата апетиту, безсоння і фізична слабкість;
  3. Різкі болі в області живота, які супроводжуються частим стільцем, а також блювотою.
Як тільки ви переконалися, що сталося отруєння, потрібно звернути особливу увагу на споживання рідини. Це дуже важливо для того, щоб полегшити виведення шкідливих речовин з організму.

Крім того, посилене споживання рідини частково відшкодовує втрату вологи, пов'язану з сильною блювотою або проносом. Процес пиття в такій ситуації не такий, як звичайно.

  • Вживати рідину необхідно дрібними ковтками, але, при цьому, пити треба часто. Пов'язано це з тим, що якщо залпом випити великий обсяг води, то шлунок під дією інтоксикації може її відторгнути;
  • Можна регулярно робити перерви в цьому. Вони можуть бути тривалістю в годину або півтора. За один раз потрібно випити води в обсязі не менше 200 мілілітрів;
  • Пити в даній ситуації можна не тільки чисту воду. Для цього також передбачені певні медичні препарати. Прикладом може служити регідрон. Він не тільки здатний втамувати спрагу, але і здатний позитивно подіяти на сольовий і електролітний баланс, що є важливою підтримкою при оздоровленні організму;
  • Якщо такого препарату немає під рукою, то можна самостійно приготувати наступний лікувальний розчин. Один літр чистої води + половина столової ложка солі + півтори чайної ложки цукру. В даному розчині буде нормальним, якщо трохи збільшити пропорцію вмісту солі;
  • Їсти у перші день або два не рекомендується, шлунок в цей час ще сильно роздратований.

Їжа створює сильний дискомфорт.

За вказаний період відбудеться поступове поліпшення стану.

Їсти можна на другий, а краще було б на третій день.

Будь-яка рибна, м'ясна або молочна їжа на цьому етапі категорично виключається.

Рекомендується їсти тільки дієтичну їжу.

Що можна їсти при харчовому отруєнні дорослій людині

Перелічимо, які продукти дозволено їсти на другий (краще на третій) день після отруєння.

  • Пісні сухарики, а також ще і галетне печиво;
  • Дозволені деякі супи. Зокрема, можна вживати овочеві пісні супи можна готувати супи з рисом;
  • Різні овочі, варені або перетерті в пюре;
  • Трохи пізніше, на четвертий або п'ятий день, дозволяється дещо розширити своє меню за рахунок, наприклад, вареної пісної риби. Непоганим вибором у цій ситуації будуть пісні рибні котлети;
  • А вже з п'ятого дня можна побалувати себе сирною запіканкою;
  • З третього дня можна дозволити собі гречку або відварений рис;
  • Паровий яєчний омлет вже на п'ятий день можна їсти без всяких побоювань. після третього дня можна дозволити собі пити зелений чай, так і навіть фруктовий кисіль.

Відповідне харчування для дитини

На жаль, отримати отруєння може не тільки доросла людина, але і дитина. Якщо дорослому непросто подолати наслідки того, що сталося, то дитині це зробити буде подвійно непросто. Адже його організм набагато слабкіше організму дорослого.

Якщо це сталося, то необхідність звернення до лікаря стає ще сильніше. Якщо неграмотно вилікувати дитяче отруєння, то наслідки можуть бути набагато гіршими, ніж для дорослого.

Якщо ми говоримо про зовсім маленьку дитину, то буде проблематично отримати від нього необхідну інформацію для лікування. Тому, насамперед, потрібно розібратися в тому, які саме ознаки отруєння у нього домінують.

В першу чергу дитині необхідно забезпечити рясне пиття. У цьому випадку буде корисно використовувати відповідні лікарські засоби, такі, як регідрон, наприклад.

Необхідну кількість рідини потрібно розраховувати, виходячи з віку дитини і маси його тіла.

Малюкові від одного року необхідно протягом перших трьох діб давати не менше 150 — 200 мілілітрів води на кілограм ваги тіла. Згадані лікарські засоби продаються у вигляді порошків, які необхідно розчинити у воді.

До їх складу вже входять всі необхідні для ефективної допомоги речовини.

Пити воду необхідно до тих пір, поки блювота і пронос не припиняться.

Тепер розповімо докладніше про те, яку їжу рекомендується вживати в такій ситуації. Що можна їсти дитині після харчового отруєння:

  1. Потрібно подбати про те, щоб у ній була достатня кількість білка. Особливо корисний в цьому випадку саме молочний білок, відомий своїм ліпотропні дією. Це надасть підтримку печінки у відновленні організму;
  2. Кількість жирів не повинна перевищувати звичайну фізіологічну норму, так як в такому стані організму важко буде їх перетравлювати. Всі види жирів припустимо пропонувати тільки в складі готових страв;
  3. Вуглеводів, також має бути помірна кількість. Це пов'язано з тим, що вони здатні збільшувати бродильні процеси в шлунку;
  4. У міру процесу лікування, дієта повинна розширюватися, поступово переходячи в звичний дитині раціон.
Оповите міфами і страшилками ГМО — що це таке? Які продукти його містять, небезпечно чи їх вживання? Дізнайтеся прямо зараз!

А тут ми розповімо вам про те, на скільки можна схуднути за місяць і що для цього потрібно робити.

Допомагає препарат Турбослім День і Ніч для позбавлення від зайвої ваги? Відгуки наших читачок читайте тут. Там же ви знайдете інструкцію по застосуванню даного засобу.

Які продукти категорично заборонені

Наведемо короткий перелік продуктів, які заборонено їсти в процесі відновлення після отруєння. Нагадаємо, що з плином часу ці вимоги поступово стають менш суворими.

  • Різного роду бісквіти або свіжий хліб або, наприклад, пиріжки;
  • Варена або копчена ковбаса;
  • Наваристий м'ясний бульйон;
  • Смажене м'ясо або котлети;
  • Не дозволяється вживати сирі фрукти, так і овочі;
  • Яєчня, яйця некруто виключено, також і приготовані круто;
  • Занадто кислі чи солодкі компоти.

Зразкове меню

На перший день не варто нічого їсти взагалі.

Протягом другого дня можна дозволити собі до 200 мл бульйону. Це треба випити не залпом, потрібно це зробити в 3 прийоми. Також модно з'їсти два сухарика і 200 грам рідкого пюре з овочів.

На третій день рекомендується їсти рідку рисову кашу (до 300 м). Можна з'їсти до чотирьох сухариків і стільки ж галетного печива, а також 200 мілілітрів корисного овочевого бульйону.

На наступний, четвертий день — овочева запіканка, яка приготована без яєць, зроблена на основі манної крупи. Порція — 200 грам. Плюс до цього 150 мл курячого бульйону, 100 грамів рибних котлет, 3-5 сухариків, 4-6 штук галетного печива.

П'ятий день — останній день лікувальної дієти. У цей день рекомендується з'їсти до 400 грамів курячого бульйону з фрикадельками, 250-300 г сирної запіканки або суфле, 250 г відвареного рису і 5-6 сухариків.

Що рекомендується пити?

Ось що можна пити при харчовому отруєнні:

  1. Якщо пити воду, то бажано, щоб вона була очищеною або, хоча б, прокип'ятити її;
  2. Мінеральна вода підходить також, але тільки в тому випадку, якщо вона без газу;
  3. В перший час не рекомендується пити навіть такі корисні для здоров'я напої, як зелений чай або відвар шипшини. В цей період часу вони можуть стати для шлунка непосильним навантаженням. Це можна пити не раніше, ніж через добу після отруєння;
  4. Однак, є напій, який підійде для організму в такому стані. Це певним чином зроблений відвар кропу. Роблять його наступним чином:
  • Беремо один літр води, чайну ложку насіння кропу;
  • Можна замість них взяти подрібнену рослину в тому ж обсязі;
  • Прокип'ятити отриману суміш протягом 2 — 3 хвилин;
  • Дати настоятися протягом 15 хвилин і остудити.

Потрібно звертатися до лікаря?

Звичайно, у найпростіших випадках при харчовому отруєнні, коли болі майже немає, симптоми слабкі і здоров'я відновлюється достатньо швидко, може виникнути ілюзія того, що до лікаря можна не звертатися. У рідкісних випадках це так і є.

Проте отруєння бувають різні. В деяких випадках можливі не тільки сильні болі, але і летальний результат. Як приклад можна привести такі відомі захворювання, як ботулізм або сальмонельоз.

Коли виявлені перші симптоми, дуже складно поставити правильний діагноз. А від цього залежить дуже багато. Тому, краще всього звернутися до лікаря якомога раніше.

Якщо ви це зробите, правильний діагноз і якісна медична допомога допоможуть вам відновити здоров'я з мінімально можливими втратами.

Що ще почитати: