Абрикосові кісточки: їх калорійність, користь і шкода
Багато люблять абрикоси — їх солодкий аромат буквально просочений влітку, м'якуш має соковитістю і витонченим смаком. Але чи знали ви, що абрикосові кісточки теж дуже часто йдуть у справу і не є фруктовими відходами? Де і як їх використовують, ви можете дізнатися тут.
Абрикос — фрукт, яким багаті південні широти нашої країни. Саме там ви знайдете безліч дерев, які навесні покриті густим біло-рожевим рослинним покривом., виприскує приємний солодкуватий аромат.
А влітку, в пору дозрівання, на гілках будуть у величезних кількостях висіти плоди м'якого оранжевого відтінку, ввібравши в себе всю користь сонячного світла. Та й самі вони схожі на маленькі сонечка на тлі листя.
М'якоть абрикоса дуже багата вітамінами і мінералами і надзвичайно корисна. Але крім самого фрукта багато людей вживають в їжу та ядра абрикосів, сховані під товстими стінками абрикосових насіння. Деякі сорти мають усередині себе досить солодкі ядра, які цілком можуть замінити мигдаль в деяких стравах.
Склад абрикосових ядер
Ядро абрикоса містить у собі:
- Величезна кількість масла;
- Насичені і полінасичені жирні кислоти;
- Залізо;
- Вітамін РР.
Вся справа в тому, що в ядрах абрикоса міститься амігдалін. Саме навколо нього крутиться безліч припущень і тверджень. Справа в тому, що амігдалин здатний розпадатися на більш прості речовини, серед яких знаходиться надзвичайно отруйна синильна кислота.
Але, по-перше, в одній кістці амігдаліна міститься мало і щоб дійсно відчути на собі дія синильної кислоти, кісточок вам доведеться з'їсти досить багато. До того ж, якщо ви можете похвалитися відмінним здоров'ям, то розпад амігдаліна з утворенням отрути вам не загрожує — якщо імунітет в порядку, то виділений фермент родоназа нейтралізує синильну кислоту.
Дуже багато маленькі (і не дуже) діти надзвичайно люблять розколювати абрикосові кісточки і поїдати ядерця. Не варто категорично забороняти дитині їсти їх, адже заборонене ще більше приваблює. Потрібно дохідливо пояснити дитині, чому ці ядерця не можна їсти у великих кількостях.
Для дорослої людини крайнім кількістю споживання є 60г продукту (приблизно двадцять штук), для дитини, природно, ця кількість буде менше (не більше десяти штук). До речі, чим солодший ядро абрикоса, тим менше амігдаліна воно містить, адже саме він надає гіркий смак продукту.
Зараз є дуже багато суперечливої інформації про те, що амігдалин здатний лікувати рак, і що споживання абрикосових ядерець є відмінною профілактикою від ракових пухлин.
Якісь джерела активно стверджують подібні заяви, докладно розписуючи користь амігдаліна, де згадується, що проводяться активні медичні дослідження з розробкою ліків на основі кісточок абрикосів, а якісь статті люто намагаються розбити в пух і прах дані теорії, активно доводячи надмірний шкоду і небезпеку споживання ядер.
У даній статті нічого з цього приводу не буде затверджуватися або спростовуватися, так як подібного роду інформацію можуть надавати тільки кваліфіковані фахівці в цій області. Краще розглянемо докладніше корисні і шкідливі властивості ядер абрикоса, щодо яких існує більше узгоджених думок.
Користь і шкода кісточок абрикоса
Вживання абрикосових ядер буде корисна для:
- Бажаючих просто набрати вагу або ж мають діагноз — дистрофія;
- Тих, кому потрібно відновити свій імунітет;
- Мають проблеми з шкірою. Ядра діють на омолодження шкіри, відновлення водного балансу в дермі, усуваючи сухість шкіри;
- Тих, кому потрібно пролікувати дихальні шляхи.
Величезну користь приносить масло, вичавлена з абрикосових кісточок. Здавна воно шанувалося в медицині. Це джерело корисних вітамінів — А, F, С і В, масло має у своєму складі фосфоліпіди і токоферол. Чай з абрикосовим маслом є профілактичним засобом для серцево-судинної системи. Але перед початком лікування з допомогою цього продукту варто звернутися за консультацією до лікаря.
Шкода від ядер абрикоса проявиться при частому і надмірному їх вживанні. Адже амігдалин, який міститься в кістках, має у своєму складі отруйні речовини. Дотримуйтесь міру, і шкідливий вплив вам не загрожує.
Абрикосові кісточки здатні нашкодити також людям, що мають індивідуальну непереносимість компонентів ядер.
Де використовуються ядра
Кісточки абрикоса, а точніше масло, вичавлена з них, дуже цінується в індустрії косметології. Адже це масло містить велику кількість міристинової, линолиевой, пальмітинової та інших жирних кислот, а також вітамінів. Завдяки цьому абрикосове масло благотворно впливає на гальмування старіння шкіри, чудово зволожує її і сприяє загоєнню мікротріщинок.
А ще воно добре розм'якшує відмерлі частинки шкіри і допомагає ефективно видаляти їх. Тому в скраби абрикосове масло можна зустріти часто (а ще існують скраби з роздробленими абрикосовими кісточками, разом з оболонкою). Так що крему, лосьйони, а також шампуні з цим маслом досить поширені і різноманітні.
Ядра абрикоса досить популярні і в кулінарії. Спочатку їх обсмажують або сушать, а потім додають у страви. Найчастіше ядерця служать доповненням до:
- Йогуртам;
- Різного морозива;
- Тортам, зокрема до кремів для них;
- Карамелі;
- Начинки для випічки.
На основі кісточок готують сиропи і глазурі. А ще таке смачне і корисне ласощі — урбеч.
Що таке урбеч, його властивості
За рахунок виділення масел маса набуває жирність. У цей момент помел припиняється. Залишається додати в масу вершкове масло і мед — все, урбеч готовий. Готують його з насіння гарбуза, а також льону, горіхів і ще абрикосових кісточок.
Урбеч на основі абрикосових кісточок містить всі компоненти ядер. Адже продукт не проходив теплову обробку, а тому всі вітаміни і мінерали залишаються там без залишку. Такий урбеч добре лікує застуду і сприяє лікування численних захворювань дихальних шляхів. Ще він добре зміцнює імунітет і здатний швидко позбавити від занепаду сил.
Сніданок складається з одного або двох бутербродів з цільнозернового хліба і урбеча дасть вам пристойний заряд бадьорості.
Шкода урбеча проявиться лише при надмірному його споживанні. Адже він як і раніше має у своєму складі амігдалін, який у великій кількості здатний викликати сильне отруєння. Також не варто споживати дуже часто цей продукт людям з надмірною вагою, а також просто стежить за своєю фігурою.
Адже до високої калорійності самих абрикосових кісточок додається ще й немаленька енергетична цінність масла і меду. І не варто забувати про індивідуальній непереносимості компонентів урбеча.
А що ж думають дієтологи про цей продукт?
Думку цих фахівців двояке: якщо ви страждаєте недобором ваги, то у вашу дієту однозначно варто включити цей продукт. А от якщо з вагою у вас перебір і ви старанно намагаєтеся його зменшити, то краще всього відмовитися від абрикосових ядерець і віддати перевагу менш калорійним продуктам.
Адже якщо ви ведете облік калоріях, то навіть невелика кількість кісточок додасть важкий шматок до невеликої сумі калорій добового раціону.
Тут ви можете знайти інформацію про корисні властивості чайного гриба для жінок.
Що таке мушмула, користь і шкоду фрукта і як його застосовувати, читайте.
Протипоказання
В першу чергу — це кількість уживані кісточок. Не можна перевищувати допустимий поріг, щоб не завдати серйозної шкоди здоров'ю, не більше 20 ядер для дорослого і не більше 10 для дитини. Не варто вживати при хронічних захворюваннях — ваша імунна система не зможе повною мірою нейтралізувати шкідливі речовини, які утворюються при розщепленні амігдаліна. Також до групи ризику входять жінки, що годують груддю і які мають алергію на речовини, що входять до складу ядер.
Отже, тепер вам відома детальна інформація про такий продукт, як абрикосові кісточки. Як ви бачите, при помірному споживанні — це дуже корисний продукт, який має досить широкий спектр застосування.
У косметологічному плані ці кісточки здатні відмінно оздоровити шкіру, завдяки вмісту в ядрах олії. У харчовому плані такі «зерна» теж знайшли широке застосування, додаючи аромат і додаткову нотку смаку багатьом десертів (це не рахуючи тих страв, де кісточки є основним компонентом).
А інформація про шкідливість має, звичайно, під собою грунт, але ядра завдадуть шкоди тільки в тому випадку, коли споживає не здатний дотримуватися строго обмежені норми споживання. Тільки в цьому випадку відбудеться отруєння організму.