28 март 2019 1 534

Цимус — що це таке, прості рецепти з фото

Крилатий вислів «самий цимус» знайоме багатьом. Використовуючи цю словоформу в буденному вжитку, людина тим самим вказує на саму суть предмета, на самий смак. Але мало хто здогадується, наскільки історично глибокі корені цієї фрази і наскільки вона гастрономична. Що означає слово «цимус»?

Що це означає в культурі

«Цимус» або «цимес» — це не що інше, як десертна страва народів, висхідних до стародавнього ізраїльського царства. Хоча етимологія цього слова говорить про те, що це гарнір. Ні одна єврейська сім'я не обходиться без цього цікавого страви, наданого в багатьох варіантах приготування.

Цимус своєю появою зобов'язаний євреїв, що жили в еміграції. Холодний клімат європейських країн не дозволяв забезпечувати сім'ю свіжими овочами і фруктами круглий рік.

А дозволити собі розкіш придбання заморських страв бідні єврейські сім'ї просто не могли. Але ось морква і сушені фрукти добре зберігалися. І служили всю осінь і зиму відмінним постачальником вітамінів.

Тим більше блюдо, приготоване з цих продуктів, не псується протягом кількох днів і є його можна без розігріву. Що важливо для шаббата.

Простіше кажучи, цимус не просто десерт, це цілий пласт культури, можна навіть сказати, що це спадщина єврейського народу. Без нього не обходиться ні Єврейський Новий рік, жодна святкова трапеза.

Що це таке в кулінарії

Але, насамперед це смачне блюдо. І, як сказано раніше, цимус любимо в багатьох сім'ях. І в кожної династії існує свій варіант приготування цієї страви. І, як правило, самий кращий!

Цей разносол можна розглядати як кулінарний шедевр. Блюдо воістину варіативна і може змінювати вигляд при кожній зміні блюд. З куркою, з яловичиною, як солодкий десерт. Кожен зможе вибрати для себе свій «цимус».

Як приготувати смачний омлет з сиром читайте в нашій статті.

Як приготувати млинці з яблуками та корицею читайте тут.

Візьміть на замітку рецепт запеченого в духовці сома — спробуйте,це дуже смачно.

Як приготувати цимус

Перший рецепт
Інгредієнти Кількість
карликова морквина - 220 г
чорнослив сушений - 50 г
темний родзинки - 50 г
олія нерафінована оливкова - 2 ¼ їдальні ложки
тростинний цукор - 3 ½ столової ложки
темний гречаний мед - 3 ½ столової ложки
фреш з лимона - 1 десертна ложка
морська сіль - ½ Чайної ложки
порошок кориці - щіпка
білий перець - щіпка
вода очищена - 150 мл
Час приготування: 70 хвилин Калорійність на 100 грам: 273 Ккал

Сухофрукти замочити в теплій воді на 15 хвилин. Відкинути на сито обсихати.

Карликова морква продається вже очищеної та замороженої. Використовувати її в такому вигляді зручно, так як скорочується час приготування. Тим більше, що після шокової заморозки помаранчевий коренеплід видає менше соку, чому соус цимуса стає прозорим.

Добре, якщо під рукою є в наявності велика чавунна сковорода або сотейник. Так, буде зручніше гасити і помішувати блюдо. Тим більше, що така посуд теплопровідності, нагрів розподіляється рівномірно і мед з цукром не підгорять. Тепер треба налити на дно сковороди масло і поставити на сильний вогонь.

Тим часом стовбур моркву розрізати уздовж на 4 частини. Після цього, на сковороду кинути дрібку солі, і якщо вона зашипіла, то, значить масло досить прокалилось і можна покласти моркву.

Морква обсмажувати приблизно 5 – 7 хвилин, інтенсивно помішуючи, але намагаючись не пошкодити крихіток.

Потім додати обсохлі висушені ягоди, і знову все перемішати. Під час помішування частинами додавати цукор. Тепер прикрити кришкою і тушкувати близько 20 хвилин.

Після цього можна покласти спеції і лимонний сік. У теплій воді розчинити мед, суміш додати через 15 хвилин після спецій. Решта 30 хвилин цимус нудиться на повільному вогні.

 

Цимус з яловичиною

За одним рецептом можна приготувати страву в двох варіантах — з м'ясом або птахом, кому як більше до душі. Причому вихідний продукт може бути будь-яким від яловичини до кролика. І ім'я йому Ганце цимус.

Інгредієнти:

  • яловичина (м'якоть) – 0,84 кг;
  • морква — 5 шт.;
  • цибуля червоний — 1 шт.;
  • будь-яке рослинне масло — 2 ¼ столової ложки;
  • чорнослив сушений — 0,1 кг;
  • кисле яблуко — 1 шт.;
  • сушений абрикос — 50 г;
  • родзинки — 50 г;
  • фреш з лимона — 1 ½ столової ложки;
  • тростинний цукор — 40 г;
  • темний гречаний мед – 0,03 л;
  • порошок кориці – щіпка;
  • гвоздика – 2 шт.;
  • морська сіль – за смаком;
  • білий перець — на кінчику ножа;
  • очищена вода — 100 мл

Час приготування: близько 3 годин.

Калорійність: близько 350 Ккал/100 гр.

Почати варто з лука. Щоб повністю розкрити смак всіх спецій, і надати страві насичений аромат, потрібно правильно їх підготувати. Для цього зробити цибульно-пряну суміш. Очистивши його від тонкої лушпиння, треба нашаткувати півкільцями. ½ Столової ложки олії вилити в сотейник, потім на трохи тепле масло викласти підготовлений цибулю.

Тушкувати цибулю без кришки на повільному вогні, постійно помішуючи. Як тільки він подернется золотистим серпанком, присипати його цукром і корицею. Буде видно, як їдкий сік з'єднується з цукром і утворює бурштинову суміш.

Тепер додати інші спеції і сік лимона. Перемішати і відставити сковороду з плити, попередньо накривши кришкою. На всю процедуру піде приблизно 12 хвилин.

В момент приготування цибулі можна підготувати м'ясо, нарізавши його тонкими брусочками з гранню 1 Х 1 див. М'ясо або птицю промити і обсушити рушником. Розігріти суху сковороду, налити трохи олії і викласти яловичину. Як тільки м'ясо зарум'яниться, вилити воду. Закрити посуд покришкою. Яловичину можна залишити тушкуватися на 1, 5 години.

Сушені фрукти замочити в теплій воді на 10 хвилин. Відкинути на сито, щоб стекла вода.

Після успішно проведених підготовчих робіт можна приступати до «самому цимусу». Морква нашаткувати кубиками. У глибокій сковороді розжарити масло і викласти руду красуню.

Кубики смажити до яскравої скоринки. Тим часом яблучко нарізати соломкою і відправити до морквині. Туди ж додати сухофрукти і вже готовий цибулю. Ретельно перемішати і залишити нудитися під кришкою на 45 хвилин.

Тепер можна видихнути і випити чашечку кави, щоб з новими силами приступити до фінальної частини.

В товстостінну ємність, придатну для запікання в духовці, викласти трохи м'яса разом з бульйоном, покласти шар цимуса, далі продовжити переслаивать. Але в результаті зверху повинен залишитися цимус. Півгодини в духовці при температурі 175 градусів і довгоочікуваний цимус можна подавати.

Складно! Довго, але так смачно!

Що ще почитати: