Що значить сухоїдіння в пост, яка їжа дозволена, рецепти
Останнім часом досить популярним стало постничество. Про дотримання християнських постів неодноразово у своїх інтерв'ю розповідали популярні і відомі люди. Серед звичайних людей, більшість яких не є прихожанами якої-небудь християнської церкви, також частими стали добровільні відмови від м'яса під час православних постів.
Але чи можна вважати таке самообмеження постом? Яке значення в поняття посади вкладає церква? Якими бувають форми посту і чи всім можна дотримуватися його? Відповіді на всі ці питання, а також рекомендації того, що можна включити в пісне меню, і рецепти страв зможе знайти кожен, хто дочитає статтю до кінця.
Пост — що це таке?
Це час для уважно аналізу свого життя, активної духовної роботи, спрямованої на викорінення своїх вад і недоліків, тому духовні наставники рекомендують тим, хто постує більше часу приділяти відвідуванню церкви, домашній молитві, допомоги нужденним та вияву милосердя.
Щоб християнин міг успішно відбуватися духовні подвиги на шляху до вдосконалення душі, церква встановлює цілу систему постів. В першу чергу за тривалістю розрізняють:
- Одноденні пости – це кожна середа і п'ятниця протягом календарного року. Виняток становить лише період від Різдва до Хрещення (Святки), Пасхальна седмиця та інші «суцільні» тижні. До одноденних постів також належать Водохресний Святвечір (18 січня), Усікновення глави Іоанна Предтечі (11 вересня) і Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня);
- Багатоденні пости:
- Великий піст перед Пасхою, тривалість якого залежить від правил обчислення, прийнятих у тій чи іншій конфесії, але він обов'язково включає в себе Чотиридесятницю (40 пісних днів);
- Петрівський піст, який починається після закінчення семи днів після свята Трійці. Не залежно від часу початку він завжди закінчується 12 липня і може тривати від 6 тижнів до 1 тижня і 1 дня;
- Успенський – найкоротший, який триватиме всього два тижні. Починається він з бурштинового медового Спаса (14 серпня) і закінчується в лазурний свято Успіння Божої Матері (27 серпня);
- Різдвяний – завжди починається 28 листопада і триває до 6 січня, в загальній складності 40 днів.
Залежно від віку і фізичного здоров'я людини вказівки щодо дотримання посту можуть значно відрізнятися для кожного віруючого. Що стосується стриманості в їжі, то можна виділити наступні ступені фізичної поста:
- не вживання в їжу м'яса;
- відмова від молочних продуктів;
- відмова від риби;
- відмова від масла;
- голодування протягом певної кількості днів.
Хоч деякі дієтологи і вважають постничество оптимальною системою живлення, стверджуючи, що воно допомагає позбутися від шлаків і токсинів, перш ніж прийняти рішення про дотримання посту, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем щодо стану здоров'я, щоб не нашкодити своєму організму.
Що значить сухоїдіння
Найбільш суворою формою посади, яку церковний статут наказує чернецтву і яка не є обов'язковим для дотримання мирянами, вважається сухоїдіння. Оскільки у святому письмі немає чітких інструкцій і правил щодо дотримання «сухих» днів посту, рекомендації і роз'яснення різних священнослужителів можуть значно відрізнятися.
А згідно Церковно-слов'янського словника, сухоїдіння – це вживання сухої і грубої їжі, тому деякі священнослужителі вважають, кожна людина, враховуючи спосіб життя і стан здоров'я, може сам визначитись, яка для нього їжа буде «грубою і сухою». Але обов'язково необхідно з цього приводу порадитися зі своїм духівником і отримати його благословення, оскільки така форма посту вважається додатковим подвигом.
Як приготувати глазур з желатином для пасок — така помадка не липне, дуже швидко сохне і не кришиться. Спробуйте!
Візьміть на замітку цікаві рецепти згортання тесту для красивою і незвичайною випічки!
Ви знаєте, що таке «цимус»? А хочете спробувати його приготувати? Наші рецепти з фото і покроковими підказками вам допоможуть.
Яку їжу вживати
Під час Великого (найсуворішого) посту віруючим наказано сухоїдіння у перший і останній тижні, а також по понеділках, середах і п'ятницях. Що їдять в сухоїдіння в пост?
За більш суворої версії в їжу можна вживати лише свіжі або сушені фрукти і овочі, хліб, горіхи, сухофрукти та мед, солоні і мариновані гриби і овочі, якщо в процесі їх приготування не використане рослинне масло, оскільки воно разом з вином знаходиться під суворою забороною.
У менш суворої версії сухоядения перераховане вище меню доповнюється печеними і приготованими в духовці або мікрохвильовій печі (природно, без води) овочами. Таким чином, у свій раціон можна ввести печену картоплю, ріпу, гарбуз, кабачки, яблука, моркву та інші овочі і фрукти.
Що можна їсти: рецепти страв
Розібравшись з тим, що можна їсти в дні сухоядения, а що не можна, можна перейти до найсмачнішого – рецептами страв, які можна приготувати для пісного меню. Наведена нижче добірка доведе, що піст – це дні стриманості, а не голодних мук.
Інгредієнти | Кількість |
---|---|
помідорів - | 300 г |
огірків - | 200 г |
солодкого зеленого перцю - | 50 г |
селери - | 50 г |
сіль, перець, сік лимона і зелень петрушки - | за смаком |
Час приготування: 20 хвилин | Калорійність на 100 грам: 17 Ккал |
Як і в будь-які інші дні, під час посту слід включати в свій раціон супи. У дні сухоядения, коли будь-яка термічна обробка під забороною, виручать холодні їх варіанти.
Приготування:
- З помідорів зняти шкірку. Робити це доведеться, не обдаючи їх окропом, але якщо шматочки шкірки не зіпсують апетит, можна опустити цей момент;
- Потім помідори подрібнити в пюре за допомогою терки, блендера або м'ясорубки;
- Огірок, перець і селеру подрібнити дрібним кубиком;
- З'єднати томатне пюре і овочі, приправити все сіллю, соком лимона і перцем;
- Після охолодження перед подачею посипати суп рубаною зеленню петрушки.
Картопля з зеленню
В якості других страв можна вживати в їжу печені овочі. Можна все, що є під рукою подрібнити кубиками, посолити, скласти в рукав для запікання і відправити в духовку, а можна поступити інакше, як в цьому рецепті.
Для картоплі із зеленню знадобляться:
- 300 г бульб картоплі;
- 50 р ріпчастої (або порею) лука;
- 5-6 г часнику (один зубок);
- 60 мл томатного соку;
- сіль, спеції і зелень за смаком.
Приготування страви, враховуючи час запікання картоплі, складе 40-50 хвилин.
Харчова цінність готового страви – 69,2 ккал/100 р.
Як готувати:
- Бульби картоплі добре вимити, обсушити і запекти в мундирі в духовці або мікрохвильовій печі. У другому випадку обов'язково потрібно проколоти шкіру в декількох місцях зубочисткою;
- Готову картоплю розім'яти виделкою або нарізати невеликими кубиками. Потім додати подрібнену зелень, часник і цибулю. заправити все томатним соком, сіллю і спеціями.
Овочевий салат
Салати можуть бути і овочевими, так і фруктовими, які найбільше підійдуть для десертів. Замість пісного масла, яке знаходиться під суворою забороною, їх можна заправляти соком лимона або розім'ятої м'якоттю авокадо, як в цьому рецепті.
Для овочевого салату з авокадо потрібно взяти:
- 250 г редиски;
- 30 г черемші;
- 70 г зеленої цибулі;
- 70 г авокадо;
- сіль за смаком.
Час приготування – не більше 15 хвилин.
Калорійність – 53,6 ккал на 100 р.
Спосіб приготування:
- Зелень і редис ретельно вимити, дрібно нарізати, посолити і ретельно перемішати;
- Авокадо з допомогою блендера перетворити на пюре, яке стане чудовою заправкою, що зв'язує всі інгредієнти салату. Додати заправку до решти продуктів, перемішати і можна подавати.
Фарширована гарбуз
Це хоч і пісний, але дуже смачний і оригінальний десерт, який створить величезну конкуренцію запечених яблук на пісному столі. Для його приготування знадобиться:
- 1500 г гарбуза (це одна невелика гарбуз);
- 200 г яблук;
- 200 г груш;
- 70 г аличі або сливи;
- 150 г мюслі;
- 30 г родзинок;
- 30 г (або за смаком) цукру;
- кориця за смаком.
Підготовчі роботи і час запікання в духовці займуть 1,5-2 години.
Енергетична та поживна цінність гарбузового десерту – 64,5 ккал/100 р.
Послідовність дій:
- У гарбуза зверху зрізається кришечка і вибирається більша частина м'якоті, але так, щоб стінки залишалися досить щільними;
- Яблука, груші, алича і сливи добре миються, позбавляються від насіння і кісточок і дрібно шинкують. Також подрібнюється і м'якоть гарбуза після видалення з неї кісточок;
- Змішати разом подрібнені фрукти і м'якоть гарбуза, родзинки, мюслі. Додати за смаком корицю і цукор. Все ретельно перемішати і знову наповнити цим фаршем порожній гарбуз;
- Підготовлений овоч накрити кришкою і відправити запікатися при 180-200 градусах протягом 60-90 хвилин.
Швидкий пісний медовий торт
Виявляється, навіть у суворі дні сухоядения можна на десерт з'їсти шматочок смачного медового торта, і роботи з його приготуванням буде набагато менше, ніж з класичним медовиком.
Для пісного медового торта знадобляться:
- 500 г житнього хліба;
- 100 г рідкого меду;
- 100 г рубаних волоських або будь-яких інших горіхів;
- кориця і цедра лимона за смаком.
На «випічки» такого десерту піде не більше 30 хвилин.
Калорійність сто грамового шматочка буде дорівнює 273,5 кілокалорії.
Послідовність приготування:
- З буханця житнього хліба акуратно тонко зрізати скоринки і нарізати на тонкі скибочки – коржі майбутнього торта;
- Кожен «корж» змастити медом і притрусити корицею або натертої на дрібній тертці цедрою. Потім скласти їх один на одного у вигляді торта;
- Зверху десерт обсипати з усіх боків рубаними горіхами або горіховою крихтою.
А що пити?
Як стало вже зрозуміло, сухоїдіння не передбачає повної відмови від рідини, але все ж певні обмеження на вживання тих чи інших напоїв існують.
Сувора версія сухоядения дозволяє вживання тільки води і різних соків, ставлячи під заборону кава, чай, компоти, відвари та інші гарячі напої.
Прихильники іншої «легкої» версії цієї форми посту п'ють чай, вважаючи його настоєм, а не відваром. З цієї ж причини дозволено вживання розчинної кави, а ось натуральний, зварена в турці, під забороною.