18 июнь 2019 1 563

Як приготувати корисний натуральний йогурт в домашніх умовах

Йогурт – кисломолочний продукт, улюблений дорослими і дітьми за свій приємний смак і користь. До складу натурального йогурту входить тільки молоко і кисломолочні бактерії. Вони і роблять цей продукт таким корисним для організму.

Його регулярне вживання налагоджує роботу шлунково-кишкового тракту, стимулює обмін речовин, сприяє зміцненню імунітету. Це легко засвоюваний молочний продукт. Йогурт можуть їсти навіть люди, які страждають непереносимістю лактози, так як корисні кисломолочні бактерії ферментують її в молоці.

Переваги домашнього йогурту

Зараз йогурт можна зустріти в будь-якому супермаркеті. Однак перед покупкою слід уважно читати інформацію на етикетці. Якщо до складу входять будь-які стабілізатори, ароматизатори, смакові добавки, то продукт не може вважатися природним і буде менш корисним.

А ось при приготуванні кисломолочного продукту вдома завжди є упевненість в якості і правильності його складу. Це стосується і різних добавок, вдома вони будуть тільки корисні і натуральні: фрукти, горіхи, мюслі.

Більш того, можна самостійно регулювати жирність продукту, вибираючи більшу або меншу жирність вихідного молока. Це важливо для тих, хто стежить за калорійністю раціону.

Тому готувати йогурт самостійно в домашніх умовах однозначно варто. Тим більше робити це зовсім нескладно при наявності спеціального обладнання у вигляді йогуртниці і навіть без нього.

Принцип будь-якого способу приготування йогурту простий. Молоко нагрівається до 40-45 0C, з'єднується з живими кисломолочними бактеріями і витримується в постійних температурних умовах від 8 до 12 годин. Після чого готовий продукт охолоджують, це поліпшує консистенцію і гарантує збереження бактерій.

Загальні правила приготування:

  1. Ультрапастеризоване промислове молоко є найбільш безпечним і готовим до використання. Інші види молока, в тому числі сільське парне, спочатку потрібно прокип'ятити. Це роблять, тому що температура приготування близько 40 0C сприятлива для розвитку не тільки для корисних бактерій, але і для хвороботворних мікроорганізмів;
  2. При цьому стерилізоване промислове молоко краще не брати. Смак вийде такий же приємний, а от очікуваної користі в продукті не буде;
  3. Суху закваску для йогурту продають в аптеках і магазинах здорового харчування. До неї додається інструкція, згідно якої кисломолочний продукт і потрібно готувати;
  4. В якості закваски підійде і біо-йогурт з супермаркету. Необхідно лише ознайомитися з етикеткою і переконатися в його натуральності. Добре, якщо в складі лише молоко та кисломолочні культури. Одного стаканчика вистачить на літр молока;
  5. Дуже важливо ретельно перемішувати закваску і молоко. Краще спочатку її розводити в невеликій кількості, а вже потім поєднувати з основним об'ємом молока;
  6. Посуд для приготування необхідно ретельно намити, простерилізувати або обдати окропом;
  7. Намагатися якомога менше «турбувати» йогурт під час приготування – не перемішувати, не струшувати, не збовтувати;
  8. Приготований йогурт теж можна використовувати як закваску. Однак не рекомендується його перезаквашивать більше 5 разів, бо з кожним разом буде змінюватися.

Готуємо без йогуртниці

Приготування натурального йогурту можливо в домашніх умовах навіть без використання спеціального обладнання. Головне — дотримувати всі рекомендації і витримати температурний режим.

Найпростіший варіант, коли в чистій каструлі з'єднується підігріте до 45 0C молоко і закваска. Каструлю накривають кришкою, загортають у теплу ковдру і ставлять поруч з батареєю на 8 годин. Потім ковдру знімають, дають каструлі охолонути до кімнатної температури і поміщають готовий продукт в холодильник.

Можна після змішування всіх інгредієнтів в каструлі розлити суміш по простерилизованным скляних баночках. Баночки затягнути плівкою і помістити у форму з теплою водою. Форму затягнути харчовою плівкою і поставити в духовку, виключену, але перед цим розігріту до 50 0C. Витримати не менше 6 годин.

Оптимальний час приготування часто визначається досвідченим шляхом – чим довше суміш витримується в теплі, тим кисліше виходить смак. Тут уже, кому, який смак більше подобається. Але в середньому час приготування – 8 годин. Зручно ставити закваску на ніч, щоб вранці отримати вже готовий продукт.

Йогурт в мультиварці: легко і просто

Якщо в будинку є йогуртниця, процес приготування цього корисного продукту максимально спрощується. Прилад створює потрібні умови температури, підігріває баночки з закваскою необхідну кількість часу, а потім автоматично відключається.

Все, що потрібно – розвести молоко і закваску в правильному співвідношенні, добре перемішати і розлити по банках, які йдуть з йогуртницей в комплекті.

А далі про все подбає техніка. Баночки забезпечені зручними кришками, їх можна зберігати в холодильнику з готовим продуктом до 7 днів.

Мультиварка – ще одна помічниця в приготуванні йогурту будинку. У багатьох моделей є навіть спеціальний режим і стаканчики в комплекті. У цьому разі достатньо лише розлити суміш молока і закваски по ємностях, помістити їх у чашу мультиварки і вибрати потрібну програму. Через 8 годин йогурт буде готовий.

Якщо мультиварка не обладнана таким режимом приготування, зробити домашній йогурт в ній все одно можливо. У цьому випадку суміш розливається по баночках.

Дуже зручно брати банки з-під дитячого харчування. Вони накриваються харчовою плівкою і ставимо в чашу мультиварки, куди заливають теплу воду приблизно 40 0C. Вода повинна доходити до «плічок» баночок.

Далі вибрати режим підігріву і витримати 20 хвилин. Вимкнути прилад, залишивши баночки всередині, повторити процедуру підігріву через годину, знову вимкнути мультиварку і витримати йогурт в чаші 6-8 годин.

Грецький йогурт: смачний рецепт

Грецький йогурт за своїм складом схожий на звичайний, але відрізняється більш щільною консистенцією і швидше нагадує м'який сир. Його їдять як самостійний продукт, а також використовують для приготування різних страв.

Порядок приготування грецького йогурту такий же, як і у звичайного. Молоко з'єднують з закваскою, переливають в тару і створюють відповідні температурні умови на 8 годин.

А далі, щоб вийшла потрібна консистенція, готову йогуртную суміш відкидають на сито, вистелене двома шарами марлі, і дають пару годин стікати сироватці.

У підсумку грецького йогурту виходить менше ніж звичайного з такої ж кількості молока приблизно в два рази.

Продукт надзвичайно корисний, в ньому багато кальцію і білка і мало молочного цукру, який виходить разом з сироваткою.

Якщо планується залишати грецький йогурт на закваску, то робити це потрібно перед тим, як з нього віджимається зайва рідина.

Заморожений йогурт: як приготувати вдома

Заморожений йогурт – це смачний і низькокалорійний десерт, багатий кальцієм, який до того ж містить корисні кисломолочні бактерії. По корисності він значно перевершує морозиво.

В основі замороженого десерту натуральний йогурт, приготовлений вдома будь-яким зручним способом. Щоб продукт вийшов смачним, в нього додають фрукти, ягоди, підсолоджують цукром або медом. Фрукти і ягоди краще додавати в йогуртную суміш у вигляді пюре або дрібно нарізаними.

Ідеальна консистенція десерту без вкраплення крижинок виходить при приготуванні в мороженице. Але, якщо такої немає, можливе приготування в морозильній камері. Доведеться тільки ставити таймер і кожні 20-30 хвилин діставати йогуртно-фруктову суміш з морозилки і збивати, поки вона зовсім не загусне. Заморожене ласощі вийде ніжним і пластичним, по консистенції схожий на морозиво.

Можна поступити простіше і заморозити суміш, розлив по формочках. Смак і користь продукту збережуться, але м'якою і пластичною маси вже не вийде.

Читайте як приготувати йогурт в мультиварці з закваскою та різними добавками.

Ми зібрали кращі рецепти домашніх йогуртів в йогуртниці — візьміть на замітку.

Приготуйте сирно-йогуртовий крем для торта, він корисний і не дуже калорійний, читайте рецепт.

Рецепт кисломолочного напою в термосі

З одного боку, термос – ідеальне пристосування для приготування смачного йогурту будинку при відсутності йогуртниці. Так як він здатний підтримувати потрібну температуру тривалий час. З іншого, використовуючи термос, складніше домогтися стерильності умов готування.

Його досить складно ретельно промити, особливо кришку. Тому, готуючи йогурт, краще вибирати термос з широким горлом. Рекомендовано не тільки обдати його окропом, але і протерти спиртом.

В іншому процес приготування нескладний. Знадобиться літр молока і суха закваска в потрібній пропорції або стаканчик натурального промислового йогурту. Щоб готовий продукт вийшов смачніше, молоко краще брати з жирністю не менше 3%. Будь-яке молоко, крім ультрапастеризованого, необхідно закип'ятити і охолодити.

У чистому посуді змішати нагріте до 40 0C молоко і закваску. Перелити суміш в термос, закрити кришкою, залишити мінімум на 8 годин. За цей період термос намагатися не переставляти і не збовтувати. Готовий йогурт перелити в скляний посуд і зберігати в холодильнику.

Експериментуємо зі смаком

Незважаючи на всю користь натурального йогурту, діти, та й багато дорослих теж більше люблять солодкі кисломолочні продукти з різними добавками у вигляді сухофруктів, шоколадної крихти, джему. Звичайно, в домашніх умовах все розмаїття йогуртових смаків теж доступно.

Єдине, не варто додавати в суміш наповнювачі, до того моменту, як закінчиться процес сквашування. Інакше корисні бактерії замість того щоб ферментировать лактозу, переключаться на інші солодощі, фрукти або цукор. І йогурт просто не вийде.

Не рекомендується додавати цитрусові або ківі, фруктові кислоти, що містяться в цих фруктах, з молоком несумісні, продукт згорнеться.

Тому краще додавати всякі смакоту у натуральний йогурт безпосередньо перед подачею до столу або після того, як він вже приготувався, перед охолодженням.

Якщо натуральний кисломолочний смак здається недостатньо солодким і хочеться додати цукор, краще використовувати цукрову пудру. Або зробити цукровий сироп – розвести необхідну кількість цукрового піску у воді, а потім влити в готовий йогурт і перемішати.

Корисні поради

Іноді потрібно приготувати щільний густий по консистенції йогурт. Домогтися густоти можна наступними способами:

  • Перед заквашуванням додати до молочної суміші пару столових ложок сухого молока;
  • Коли йогурт вже готовий, покласти в нього кукурудзяний крохмаль з розрахунку 1 ч. ложка на порціонну склянку;
  • Перед охолодженням в готовий продукт додати агар-агар.

Зберігатися натуральний йогурт повинен тільки в холодильнику і не більше тижня. Після закінчення 7 днів корисність продукту значно знижується.

Крім вживання йогурту в натуральному вигляді і з солодкими добавками, що цей кисломолочний продукт чудово поєднується з такою зеленню, як кінза, кріп, петрушка і з різними прянощами. А якщо її підсолити, додати перець і дрібно нарізаний часник, вийде смачна і легка заправка для салатів.

Також в йогурті маринують м'ясо для шашлику, він здатний нейтралізувати зайву жирність, наприклад, свинини. І навпаки, пісне м'ясо при маринуванні в йогурті стане соковитіше.

Слід пам'ятати, що кисломолочний продукт згортається при високих температурах. Тому в гарячі страви його додають, поступово вмішуючи в кінці приготування, при цьому сам йогурт повинен бути охолодженим, а кімнатної температури.

Таким чином, йогурт власного приготування не просто корисний і смачний, але і здатний знайти широке застосування на домашній кухні.

Що ще почитати: