14 март 2019 4 587

Приготування браги для самогону: покрокові рецепти

Брага – найдавніший з усіх відомих слов'янських хмільних напоїв. Його ставили на бродіння ще до появи самогону і горілки. І якщо на території південних регіонів, де повсюдно вирощували виноград, солодкі сорти фруктів і різних ягід, процвітало виноробство, то слов'ян зі сходу залишалася тільки брага.

Ще в кам'яному столітті нашими пращурами було помічено, що якщо залишити будь-солодкий сік у посудині на довгий термін, він стане бродити і перетвориться в пінний, мутний, а головне — слабоалкогольний напій.

Рецепт браги для самогону (як і багато рецепти отримали світову славу) був отриманий випадково, але шляхом різних експериментів та безліччю трансформацій і поліпшень дійшов до нашого часу і став досить затребуваним.

Основною умовою процесу бродіння стає повна відсутність кисню. Тільки тоді молекули цукру розпадаються на дві складові – вуглекислий газ і, що, власне, і є кінцевим результатом, спирт.

Першим подібним процесом зацікавився Антуан Лавуазьє, французький вчений-хімік. В подальшому, при вивченні дріжджів, було доведено, що бродіння — не що інше, як результат життєдіяльності живих дріжджових клітин.

Підготовчий процес

Одним з основних складових елементів браги для самогону є цукор. Від його якості безпосередньо залежить кінцевий результат напою.

Якщо цукор поганий – неприємний смак і запах браги гарантований. З іншого боку саме з ним можна експериментувати: різний цукор дає різний смак підсумкового напою – самогону.

Не менше значення має вода. Вона повинна бути чистої, питної води, кип'ятити її ні в якому разі не можна – у воді повинен бути кисень.

Наступний етап – вибір дріжджів, без них високоякісної браги не вийде. Є кілька варіантів цього продукту, головне пам'ятати, що кожен з них має свої особливості:

  • Хлібопекарські. Добре підходять для класичної цукрових браги, але на виході буде не більше 10% спирту;
  • Спиртові. Відсоток спирту 18, але виникає велика кількість домішок;
  • Для віскі. З ними сусло готують із зерна;
  • Винні. З них готують сусло з фруктів. В результаті виходить досить великий вихід спирту і мінімальну кількість домішок.

На додаток до дріжджам можливе використання інших мінеральних речовин, наприклад, зерна, попередньо добре розвареного або чорного (засохлого) хліба. Важливо: для 10 л браги вносять 1 кг інших компонентів.

Ще одним моментом попередньої підготовки стане вибір підходящої ємності. Є три основних правила: тара повинна бути глибокою, чистою і вона повинна герметично закриватися.

Останнє правило основне – вуглекислий газ ні за яких обставин не повинен виходити.

Класичний покроковий рецепт
Інгредієнти Кількість
Дріжджі пресовані - 400 р (розрахунок їх обсягу виробляють з кількості цукру для сусла: на 1 кг – 100 г дріжджів пресованих або на 6 кг – 100 г сухих дріжджів)
Цукор - 100 г
Вода - 0,5 л
Цукор для сусла - 4 кг
Вода для сусла - 4 л
Час приготування: 10080 хвилин Калорійність на 100 грам: 186 Ккал

Існує основний класичний рецепт приготування браги для самогону з цукру. Саме на його основі можливі різні варіанти.

Приготування:

  1. Готують дріжджі. В теплу воду (0,5 л), додати цукор (100 грам), простежте, щоб він розчинився. Далі доповідають дріжджі. Склад забирають в тепле місце, періодично помішуючи, всього на пару годин. Як тільки почнеться активне утворення піни, суміш додають в сусло;
  2. Приготування сусла: цукор старанно розчинити з водою кімнатної температури. Якщо склад за обсягом брати менше, брага не «дозріє»;
  3. Перевіривши готовність дріжджів, з'єднати їх з суслом. Далі залишити все на бродіння в температурному режимі від 20 до 35 градусів. Важливо пам'ятати, що при активному бродінні починає виділятися тепло, а при сильному нагріванні всі потрібні речовини загинуть, тому процес треба контролювати;
  4. Деякі види дріжджів виділяють дуже сильну піну, тому не можна заповнювати наявну ємність до кінця, треба залишити вільне місце для бродіння. Але якщо так сталося, погасити піну можна сухим хлібом або товченим печивом. Весь процес триває 3-14 діб. Але довго стоїть брага отримує велику кількість домішок. Оптимальні терміни готовності – 7 днів;
  5. При підсумковому визначенні готовності браги орієнтуються на відсутність виділення вуглекислого газу, освітлення рідини і освіта дріжджового осаду;
  6. Питання — зливати або не зливати осад перед вигонки самогону вирішується досить просто: в осаді міститься значна частка спирту і при видаленні його вихід алкоголю в кінцевому напій буде значно менше.

Можливе недотримання технології призводить до певних труднощів. Наприклад:

  1. Сильно великий час бродіння. Таке відбувається при недотриманні необхідного температурного режиму, при використанні неякісних інгредієнтів або недостатній їх кількості;
  2. Після закінчення терміну бродіння напій все ж зберігає солодкість. Це результат недотримання пропорцій, у такому разі необхідно додати дріжджі;
  3. Якщо після оконцовкі процесу бродіння немає можливості відразу перегнати її в самогон, можливо відставити її на зберігання у холодильнику на пару тижнів в герметичній посуді. Але насправді це небажано – велика ймовірність того, що брага скисне.

Позитивним результатом вважається, якщо з кількістю цукру 1 кг вийде 1 – 1,2 л браги, при цьому міцність її повинна бути 50%.

Всі етапи приготування цього рецепту радимо подивитися і у відео-ролику нижче:

Брага на спиртових дріжджах

Рецепт хорошої браги для самогону на спиртових дріжджах включає в себе наступні інгредієнти:

  • Цукор — 6 кг;
  • Вода — 23 л;
  • Дріжджі спиртові — 100 г у сухому вигляді або 500 г у пресованому.

Приготування:

  1. Підігрівають до 30 градусів воду;
  2. Змішують цукор і воду, причому саме в такій послідовності. Цукор повинен весь розчинитися;
  3. У невеликій кількості сиропу (близько 1 л) розвести дріжджі. Витримати годину в затемненому приміщенні до появи піни;
  4. Ввести дріжджі з сиропом в основну ємність. Поставити гідрозатвор;
  5. Встановити ємність з брагою в тепле затемнене приміщення. Перепадів температури бути не повинно.

Процес триватиме близько 10 днів. Потім зняти з осаду, освітлити, перегнати. Весь процес приготування такого напою можна побачити у відео-сюжеті:

Додаткові рецепти браги для самогону

З пшениці

Існує дуже велика кількість способів виготовлення браги для самогону з цукру, рецепти на будь-який смак і фінансові можливості.

Один з таких рецептів – брага з пшениці, кінцевий напій виходить ніжним, легким з гарним смаком.

Відмітна особливість напою з пшениці — відсутність в рецептурі дріжджів, їх замінює пшеничний солод. Запорукою успіху стане гарна якість основного інгредієнта – зерна пшениці (вони повинні бути сухими, непошкодженими, з терміном зберігання менше року).

Інгредієнти:

  • Цукор — 4 кг;
  • Зернова пшениця — 4 кг;
  • Чиста питна вода – залежить від місткості посуду (рекомендована кількість – 30 л).

Приготування:

  1. Четверту частину пшениці (1 кг) зсипають в обрану ємність, розрівнюють, покривають водою на 6 см вище рівня зерна. Накривають кришкою, відставляють на два дні для пророщування не дуже теплому місці;
  2. При появі маленьких паростків, засипають 0,5 кг цукру. Руками ретельно перемішують, якщо маса вийшла дуже густий, можна додати води, але небагато. Потім шийку ємності обертають марлевою тканиною і відставляють на 10 діб, але вже в тепле місце;
  3. Отриману попереднім способом закваску зливають в скляну ємність і додають решту пшеницю – 3 кг, цукор – 3, 5 кг, все заливають водою (вона повинна бути трохи вище температури в кімнаті);
  4. На шийку одягають медичну гумову рукавичку з невеликим проколом або встановлюють гідрозатвор. Температурний режим становить від 18 до 24 градусів, час бродіння — 10 днів;
  5. Після закінчення необхідного строку рукавичка повинна луснути і тепер брагу потрібно переганяти. Залишилася в осаді пшениця придатна для використання ще три рази.

Пропонуємо приготувати свіжий квас своїми руками. Як зробити справжній квас в домашніх умовах: перевірені рецепти. Забудьте про спрагу!

Про те, як робити яблучний сидр, читайте тут. Ароматне вино стане в нагоді для свят!

Рецепти приготування меду з кульбаб описані тут. Наприкінці квітня вони почнуть активно цвісти. Не пропустіть момент!

На крохмалі

Багато шукають способи прискорення бродіння. І такі способи є – додати ферменти або спеціалізовані активатори для прискорення. Але любителі натуральності пропонують прискорення процесу за допомогою крохмалю, термін визрівання скорочується вдвічі.

Інгредієнти:

  • Крохмаль картопляний — 10 кг;
  • Чиста питна вода — 20 л;
  • Цукор — 1 кг;
  • Дріжджі пресовані — 500 р.

Крохмаль залити найтоншої струменем, як на кисіль, водою. Температура суміші повинна бути не більше 22 градусів.

Поступово вводять цукор, а за ним і дріжджі. Час бродіння — 5 днів, мінімум 3.

Потім можна переганяти. Підсумкова маса напою — 11 л.

На горосі

Інгредієнти:

  • Сметана — 200 г;
  • Дріжджі пресовані — 300 г;
  • Лущений горох — 2 кг;
  • Хороший цукор – 7 кг.

Великий бідон з щільною кришкою до плічок (залишаючи місце для бродіння) заливають водою трохи вище температури в кімнаті. Потім потрібно всипати горох, за ним — дріжджі і, приблизно через годину, цукор.

Потім влити сметану. Далі закрити кришкою і відставити на 3 дні.

Альтернативні варіанти приготування

Розглянемо рецепти браги для самогону більш традиційного приготування типових і не зовсім складових.

З варення

Інгредієнти:

  • Варення (обов'язково забродившее) — 6 л;
  • Вода тепла — 30 л;
  • Дріжджі пресовані — 200 г;
  • Цукор — 3 кг.

Приготування: варення добре розводять водою. Додають спочатку дріжджі, після цукор.

Відставити на 5 днів. Підсумкова маса напою з варення — 6 л.

На яблуках

Інгредієнти:

  • Якщо цілі яблука — 30 кг, якщо вже подрібнені — 10 кг;
  • Вода тепла — 20 л;
  • Дріжджі сухі — 100 г;
  • Цукор – 4 кг.

Готування браги із яблук для самогону: вимиті і очищені яблука розрізати на невеликі шматочки, підгнилі частини обов'язково обрізати.

Далі їх подрібнюють ще сильніше, але не в пюре.

В якості інструменту підійдуть дробарка, терка, блендер. У результаті повинно вийти 10 л яблучного складу.

Співвідношення цукру/води спочатку має бути 1:5, в якому б кількості не були взяті інгредієнти.

Дріжджі краще взяти сухі, щоб уникнути закисання. Але якщо не подобається специфічний запах, можна взяти і винні дріжджі.

З цукру і води відварити сироп, охолодити і додати в яблучне сусло, перемішати.

Перед тим як вносити дріжджі в суміш, їх необхідно засипати в невелику кількість теплої води і відставити в тепле місце на 20 хв.

Далі всі складові рецепту з'єднати. Готується така брага для самогону на сухих дріжджах до 21 дня, але при використанні пекарських дріжджів достатньо буде і 10.

Пропонуємо вивчити детально відео з приготування браги з яблук для самогону:

На винограді

Інгредієнти:

  • Вичавки винограду — приблизно 10-літрове відро;
  • Цукор — 5 кг;
  • Дріжджі пресовані — 100 г;
  • Тепла питна вода — 30 л.

Приготування: вичавки винограду заливають водою, додають інші складові, добре перемішують. Відставити на 7 днів. Підсумкова маса напою — 7 л.

З буряка

Інгредієнти:

  • Буряк цукрового сорти — 1 кг;
  • Цукор хорошої якості — 6 кг;
  • Тепла чиста вода — 10 л;
  • Дріжджі пресовані — 500 р.

Приготування: очищену буряк натирають на терці і відварюють. Поки буряк гаряча, додають воду, температура в результаті повинна бути 25 градусів.

Додають до буряках розчинені теплою водою дріжджі, всипають цукор. Відставити на 4 дні.

Буряковий осад повинен повністю опуститися на дно. Переганяють два рази, перед цим брагу перемішати.

Виникаючі проблеми

Бувають ситуації, коли новачки стикаються з тим, що брага ніяк не хоче бродити або процес цей йде занадто слабо. Причин може бути декілька:

  • Процес бродіння вже закінчено. Потрібно перевірити терміни;
  • Брага на крохмалі буде погано бродити через нестачу цукру. Потрібно подрібнити і додати солод;
  • Недостатньо висока або дуже висока температура місця, де визріває брага;
  • Недостатня кількість дріжджів. Розвести у воді сухі дріжджі і додати в брагу.

Рекомендації по освітленню

Іноді брагу, підлягає перегонці, освітлюють, щоб осадові частки не пригоріли. Існує кілька способів зняти брагу з осаду і стабілізувати.

У давнину це робили з допомогою легкого заморожування і механічного видалення осаду. Для цього застосовували желатин, міцну заварку, вапно. Нинішні виробники самогону звертаються до більш сучасним методам:

  • З використанням бетонита — глинистого абсорбенту. Його розводять у пропорції з водою 1:5, відставляють для набухання на 4 години. Далі потрібно воду злити, розбавити невеликою кількістю напою, потім влити у всю брагу. Після очищення, напій злити осад видалити. Важливо пам'ятати – осад не зливають в каналізацію, бетонит має властивість цементироваться і утворювати пробки;
  • З використанням фільтр-преса. Цей апарат працює під тиском і в якості фільтра у ньому використовують картон.

Один з найбільш частих питань – як довго зберігається брага після бродіння? При кімнатній, звичайній температурі збереження браги становить до 3 діб.

Якщо прибрати її в холодний льох або просто холодильник, термін збільшується до декількох тижнів. При недотриманні цих термінів брага елементарно прокисне.

Наостанок пропонуємо ознайомитися з ще одним відео-рецептом браги для самогону. На цей раз вона буде з міксу фруктів і ягід з инвертным сиропом:

Що ще почитати: