Пророщена пшениця: користь і шкода, рецепти страв
Маленькі зернятка пророщеної пшениці ось вже кілька десятків років вважаються найбільш ефективними серед Бадів і продуктів-цілителів.
Склад і користь пророщеної пшениці
Пшеничні зерна з проростком були популярні ще з часів Русі, коли господині готували з них супи, каші, киселі і т. д. Після тривалого періоду забуття про них згадали, і популярність продукту почала зростати завдяки корисним властивостям і багатому мінерально-вітамінним складом.
Калорійність 100 гр. пророщеної пшениці становить 198 ккал.
Від сухих зерен складу проростків відрізняється лише збільшенням кількості поживних речовин, вітамінів, макро - і мікроелементів:
- Білки з 20% збільшуються до 26%;
- Жири з 2.2% до 10%;
- Вуглеводи знижуються з 64% до 34%;
- Клітковина з 10 до 17%.
Зміна пов'язана з тим, що в процесі проростання зерна засвоюють запас речовин, зокрема вуглеводів.
Користь пророщеної пшениці полягає в тому, що вона:
- Нормалізує обмін речовин і приводить в порядок вага;
- Сприяє розсмоктуванню кісти, пухлини і жировиків;
- Збагачує киснем кров;
- Стабілізує і омолоджує нервову, дихальну, травну системи;
- Усуває ламкість нігтів;
- Відновлює зір, густоту волосся;
- Підвищує імунітет.
В якому вигляді і як правильно вживати паростки
Враховуючи факт того, що продукт має цілющі властивості, то його вживання рекомендується починати з мінімальних порцій. Організм у всіх різний, тому і підхід до вживання пшениці повинен бути індивідуальним.
Для початку почніть з 1 ст. л. двічі на день. Далі перейдіть на триразове вживання або їжте відразу 3 ложки за один раз. Також можна спробувати їсти пророщену пшеницю тиждень до обіду, тиждень після і оцінити в який період вона краще засвоюється організмом.
Будьте готові до того, що з початком вживання організм почне виводити токсичні речовини, і в результаті в перший час ви будете відчувати легке нездужання. Не варто боятися такої реакції, так як новий продукт сприяє легкої і швидкої роботи кишечника.
Коли пророщена пшениця погано розбухає до пророщування, то на смак вона стає жорсткою, а іноді її просто неможливо розжувати. На цей випадок дотримуйтесь нижче наведених порад:
- Вживайте її разом з іншими продуктами. Наприклад, її можна додавати у фруктові салати, каші або просто змішати з медом;
- Відваріть її, але знайте, якщо температура нагрівання продукту буде більше 40 градусів, то пшениця втратить всі свої якості;
- Паростки пророщеної пшениці можна висушити і подрібнити до консистенції борошна, а потім додавати в каші та салати;
- Також з борошна можна зробити коржики, висушити їх під сонцем і насолоджуватися смаком корисного пшеничного хліба.
Поради до вживання:
- Щоб зерна були м'якими, замочуйте їх на ніч;
- Якщо вирішите придбати зерна на ринку, спочатку купіть невелику кількість і спробуйте її проростити. Найчастіше на ринку продають ту, яка не проросте;
- Якщо температура в кімнаті, де йде процес пророщування висока, то частіше міняйте воду, щоб уникнути появи цвілі;
- Вживати потрібно паростки завдовжки 2 мм;
- Додавайте її тільки свіжоприготовані страви, які збираєтеся з'їсти в цю ж хвилину;
- При серйозних захворюваннях, перед прийомом, пройдіть консультацію у лікаря;
- Термін зберігання пророслих зерен – не більше двох діб.
Рецепти страв з пророслими зернами
Шкода і користь пророщеної пшениці — одна з найпопулярніших тем для обговорення на тематичних форумах. І всі коментарі зводяться до одного підсумку: складно знайти більш корисний і цінний продукт, ніж зародки пшениці.
Сливовий сніданок
Інгредієнти:
- Чорнослив 8 шт;
- Яблуко – 1 шт.;
- Вода – 200 мл;
- Пророщена пшениця – 1-2 ч. л.
Замочити на ніч у невеликій кількості рідини чорнослив. Вранці злити воду в окремий посуд і натріть туди яблуко. Подрібніть за допомогою блендера чорнослив, змішайте з пророслої пшеницею і додайте до яблуку.
Не знаєте, з чого почати схуднення? Тут ми розмістили покрокове керівництво для вас.
Останнім часом фахівці зводяться до думки, що найпростішим, правильним і безпечним способом схуднення є дробове харчування. Тут читайте про нього докладніше.
Екзотичний салат
Інгредієнти:
- Ківі – 1 шт.;
- Банан – 1 шт.;
- Бринза або сир твердий – 100 гр.;
- Проростки – 2 ст. л.;
- Гранатові зерна – 3 ст. л.;
- Пророщені насіння соняшнику – 3 ст. л.
- Мед – за смаком.
Подрібніть пророщену пшеницю та насіння соняшнику і змішайте з натертим сиром. Зверху додай ті дрібно нарізані тропічні фрукти, мед і перемішайте. Готовий салат прикрасити зернами граната.
Пророщені зерна пшениці як засіб для схуднення
Можна з упевненістю сказати, що мода на цей продукт прийшла до нас із Заходу, де практично весь Голлівуд п'є на його основі різні коктейлі.
Що стосується сучасного світу, то вчені з'ясували, що у складі зерен є:
- 18 амінокислот;
- 21 мінеральна речовина;
- 12 вітамінів.
На думку лікарів, пророслі зерна – це природний стимулятор альтернатива для багатьох аптечних вітамінів. Звідси виникає питання, а до чого власне тут схуднення?
Згідно зі статистикою порушення дієти виникає через суворість раціону. Наприклад: сидячи на гречці, ви не завжди, а іноді і зовсім забували приймати вітаміни. Але регулярно займаєтеся спортом.
Організм зможе ви тримати лише кілька тижнів подібної життя і після почне «бити тривогу». Таким чином, включиться інстинкт самозбереження, і згадавши про те, що тіло не отримує вітаміни ви обов'язково переїдете.
Саме цей приклад пояснює наш нездоровий потяг до шоколаду, хліба та інших продуктів, багатих на вітамін ст.
Здебільшого з такою проблемою стикаються люди, що сидять на незбалансованій дієті. Адже не кожен організм зможе прийняти синтетичні вітаміни, а в проростках поживної цінності набагато більше.
Готуємо дієтичне блюдо
Розглянемо найпростіший спосіб приготування страви для схуднення на основі проростків. Взяти 200 гр. пророщених зерен пшениці і промити під проточною водою.
Розкласти на тарілці тонким шаром, обприскати некип'яченої холодною водою, а зверху накрити двома шарами намоченої марлі. Періодично обприскуйте марлю, щоб вона не була сухою. Через 2 дні зерна проростуть і стануть придатними до вживання.
Коктейль
Подрібніть в блендері 2 великих зелених яблука і змішайте з 2 ст. л. проростків. Калорійність отриманого коктейлю дорівнює 250 ккал і містять у своєму складі більше половини добової норми клітковини і Fe.
Спробуйте випити цю суміш замість першого сніданку, а через 4 години беріться до звичайної трапези.
З медом
Прокрутити через м'ясорубку 3 ст. л. проростків і додати 2 ч. л. натурального меду.
Тільки після вживання не запивайте суміш чаєм або водою.
Так як цей склад також рекомендується вживати в якості першого сніданку, то друга трапеза повинна початися не менш, ніж через 3 години.
Калорійність: 59.22 ккал.
Коктейль замість вечері
Цей коктейль — прекрасний варіант для тих, хто частенько переїдає під час вечірньої трапези. Розмішати в блендері 100 гр. сиру (2%), 100 мл кефіру (0%) і столову ложку проростків. В кінці додайте трохи кориці. Калорійність: 133 ккал.
Шкоди та протипоказання
Незважаючи на такі цілющі властивості і всю користь, у пророщеної пшениці є чимало протипоказань. Зародків пшениці не можна вживати людям, страждаючим захворюванням нирок, які мають проблеми з ШЛУНКОВО-кишкового тракту і тим, чий організм схильний до діареї.
Варто пам'ятати, що у складі пророщеної пшениці є глютен, тому ні в якому разі не додавайте її в їжу людям, що страждають на целіакію.
Іноді, на початку вживання, може спостерігатися розлад травлення. Така реакція організму пов'язана з його звиканням до пророщеної пшениці.
Але якщо ви помітили, то симптоми не проходять, а лише посилюються, то негайно припиняйте прийом, так як, швидше за все у вас індивідуальна непереносимість до нового продукту.
Коли у дітей спостерігається непереносимість пшеничного або манної каші, то її можна замінити пророщеною пшеницею.
Проте варто нагадати, що цей продукт багатий на білок і клітковину, тому вводити в раціон дитини необхідно поступово. Перемелені зерна пророщеної пшениці рекомендується додавати в каші або пюре по ¼ ч. л.
Шкоди здоровій людині пшениця принесе в одному випадку: якщо зерна зберігалися в неправильних умовах або були оброблені хімією для збільшення терміну придатності.
Вживання цілющих паростків: поради лікарів
- При купівлі бути уважними і ретельно перевірити якість продукту. Краще місце придбання – аптека або лавка, де продаються продукти здорового харчування. Ні в якому разі не купуйте зерна, що продаються у великих мішках. У більшості випадків вони оброблені хімікатами, які подовжують термін їх придатності. Крім того, ви не знаєте, в яких умовах зберігалися ці мішки, дотримувався в складському приміщенні температурний режим;
- Правильно пророщують пшеничні зерна. Обов'язково зливайте воду, в якій замочувався продукт протягом перших 8-10 годин. Не сумніваючись, викидайте сміття в потемнілі і выплывшие зернятка;
- Найбільшу користь принесуть проростки 2-3 мм довжини;
- Не вирощуйте пророщену пшеницю як газонну траву. У цьому випадку вона втратить свої корисні властивості, а вам залишиться лише радіти наявності свіжої, марною зелені;
- Не зберігайте проростки більше двох днів. Краще готувати потроху, а не про запас;
- Не зловживайте і не захоплюйтеся. Навіть, якщо ви знайшли схвальні відгуки людей про зцілення за допомогою пророщеної пшениці. Почніть прийом з 2 ст. л. на добу, і далі орієнтуючись на реакцію організму, збільшуйте порцію;
- У добу необхідно вживати не більше 100 гр. проростків. Намагайтеся поєднувати їх з іншими продуктами харчування (крім молочних). І пам'ятайте, що вживаючи цілодобово безперервно тільки пророслі зерна, ви не допоможете організму, а тільки нашкодите;
- Бажано не годувати продуктом дітей до 12 років. Так як в той проміжок часу у них ще не сформувалася травна система;
- Також не рекомендується вживати продукт людям з проблемами ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Під час тієї хвороби їм краще вживати їжу пройшла термообробку;
- Категорично заборонено вживання проростків людям з алергією на глютен.
Як проростити пшеницю самостійно
Існує багато способів, але найпростіший – пророщування в склянці, попередньо покривши його марлею або ситом для чаю. Бажано, щоб останнє було зроблено не з металу, а силікону або екологічного пластику.
Що стосується посуду, то вона повинна бути скляному або емальованому.
Промийте 1 ст. л. зерен і насипте їх в ситечко. Налийте в склянку воду, встановіть сито, і простежте, щоб вода стосувалася зерен пшениці.
Якщо все зробити правильно, то проросте пшениця вже через 2 дні. При цьому, не забувайте міняти воду в склянці тричі на день. Якщо пшениця не проросте через 2 дні, то її слід викинути.