Що таке джусай, чим він корисний, як вирощується і застосовується
Кожен садівник постійно знаходиться в пошуку незвичайних примірників для свого дачного ділянки. Але ці рослини повинні бути не лише незвичайними або красивими, але і приносять користь. Цибуля джусай – це саме те, що потрібно, оскільки він є незамінним мешканцем присадибної ділянки.
Джусай — що це таке?
Джусай — це гіллястий цибулю. В народі його іноді його називають часниковим цибулею або гірським часником, а також запашним цибулею. Така назва пов'язана з тим, що при його вживанні можна відчути легкий присмак часнику. Гірські схили Китаю і Монголії є батьківщиною цього незвичайного лука.
Листя гіллястого цибулі можуть досягати до півметра. Вони мають яскраво-зеленим кольором. Листя дуже тонкі і численні, вони утворюють собою велику копицю зелені. Коренева система цієї рослини називається помилкової цибулиною. Завдяки такому будови, кожен рік цибулин стає все більше і більше, утворюючи при цьому великі родини.
Цвісти гірський часник починає в липні, викидаючи довгі стебла з круглими суцвіттями. Суцвіття утворені безліччю дрібних білих квіточок, які мають дуже приємним ніжним ароматом.
Доглядати за ним досить просто. Необхідно періодично поливати і обрізати сухе листя. Його можна вирощувати не тільки для використання в кулінарії, але і як декоративна рослина. А також він дуже корисний для лікування різних захворювань.
Як вирощують
З-за своїй невибагливості виростити джусай не становить особливої праці. Він прекрасно росте як на сонці, так і в тіні. До ґрунті він також байдужий. Його можна вирощувати як на кислому, так і на нейтральному ґрунті.
Цей багаторічник може рости на ділянці до 10 років.
Розмноження може відбуватися трьома способами: за допомогою насіння, вегетативним способом і цибулинних. Насіння краще починати сіяти у весняний період.
При вирощуванні вегетативним способом, дорослу рослину викопують і відокремлюють від нього кілька цибулин. Краще всього брати по 3-4 цибулини і садити їх в одну лунку. Найбільш оптимальний час для такої посадки – весна.
Цибулинний спосіб дуже схожий на вегетативний. Також можна брати по кілька цибулин і висаджувати їх в лунку. При цьому способі розмноження сходи починають з'являтися через 2 тижні. Цвісти запашний цибуля при такому способі посадки почне тільки на другий рік.
У першій рік зрізати молоде листя не рекомендується. Їй необхідно зміцніти і набратися сил. Після того, як рослина приживеться і зміцніє, зрізати листя можна не частіше чотирьох разів за один сезон.
Користь і шкода
Джусай містить у собі безліч вітамінів і мікроелементів. Але, незважаючи на свою очевидну користь, у нього є і ряд протипоказань.
Користь:
- у суцвіттях гіллястого цибулі міститься велика кількість аскорбінової кислоти;
- він зміцнює імунітет;
- листя цибулі стимулюють роботу серцево-судинної системи;
- стимулює роботу кишково-шлункового тракту;
- покращує стан і роботу нервової системи;
- покращує стан хрящової тканини;
- корисний при лікуванні простудних захворювань;
- можна застосовувати як сечогінний і жовчогінний засіб;
- сік можна застосовувати при укусах різних комах і опіках кропиви;
- допомагає при лікуванні гастриту;
- можна вживати при лікуванні пневмонії та туберкульозу.
Шкода:
- протипоказаний при індивідуальній непереносимості;
- не рекомендується вживання при захворюваннях шлунково-кишкового тракту запального характеру (панкреатит, холецистит, жовчнокам'яна хвороба);
- надмірне вживання може викликати печію.
Рецепт капустяної запіканки в духовці — спробуйте це блюдо.
Візьміть на замітку рецепт солодких булочок на кефірі, напевно, він вам стане в нагоді.
Застосування
Не можна переоцінити вклад лука джусая. Сектор його застосування вражає своєю різноманітністю, починаючи від приготування страв і закінчуючи застосуванням у медицині.
Найчастіше застосовується гірський часник в кулінарії. Його можна використовувати як в свіжому вигляді, додаючи в салати і закуски, так і для приготування супів, тушкування овочів і багатьох інших страв. Можна нього використовувати і як прикраса для різних страв.
Він володіє приємним і запашним ароматом, завдяки яким його часто додають в соуси. Також його можна додавати в м'ясний фарш. У їжу можна вживати не тільки зелень, але і стрілки цибулі. Їх можна замаринувати або додавати в інші соління для додання їм смаку і аромату.
Він входить в рецепти багатьох страв, наприклад лагман і різні корейські салати. Якщо зелень заморозити на зиму, можна зберегти корисні властивості і в такому вигляді використовувати для приготування їжі.
Використовувати гірський часник можна не тільки в кулінарії, але і в медицині. Він володіє безліччю корисних властивостей. І його застосування рекомендується для лікування різних хвороб.
Вживання джусая необхідно для поповнення дефіциту вітаміну C. Також він корисний для людей, які страждають гастритом та іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Допомагає при лікуванні хвороб серця. Покращує стан судин. На Тибеті з нього готують різні зілля. Особливо він цінується тим, що з нього готують протиотруту від укусів змій.