03 май 2019 1 839

Страви вірменської кухні: традиційні рецепти з фото

По всьому світу знайдуться любителі східної кухні. Оригінальні поєднання спецій, безліч поживних страв з м'яса і інші секрети підкорили серця тисяч людей.

Особливою популярністю користується вірменська кухня. Для приготування страв вихідці з Вірменії використовують понад 300 видів трав і квітів. Цікаво, що їх далеко не завжди використовують в якості приправ, рослини нерідко виступають у ролі основного блюда. Саме тому у вірменській кухні чимало прихильників не тільки серед м'ясоїдів, а й серед вегетаріанців.

У східних кулінарів є рецепти на кожен сезон. Багато хто з нас пробували долму — аналог відомих голубців, а саме м'ясні коржі з рисом і зеленню, обгорнені виноградним листям. Це блюдо традиційно готують навесні, саме тоді листя є найбільш свіжими і смачними.

Влітку і восени кухарі використовують всілякі овочі та фрукти, щоб надати особливий аромат кожної страви. Як же приготувати ситний і корисний обід в стилі вірменської кухні?

Гарячі гострі супи

Будь обід починається з першого страви. Всім відомо, що рідкі гарячі супи благотворно впливають на обмін речовин, тому їх слід готувати не рідше двох разів на тиждень.

Наступний рецепт супу сподобається навіть дітям, адже їх буває непросто змусити їсти перше!

Суп із сочевиці
Інгредієнти Кількість
Цибулю - 2 шт.
Вершкове масло - 50 г
Сочевиця - 1 склянка
Борошно - 1 ст. л.
Кип'ячена вода - 2 л
Томатна заправка (паста, іноді замінюють кетчупом) - 2 ч. л.
Картопля - 4 шт.
Червоний (гострий) мелений перчик і сіль - по своєму смаку
Час приготування: 80 хвилин Калорійність на 100 грам: 62 Ккал

В першу чергу вам знадобиться розігріти сковорідку, потім обсмажте на ній борошно з половиною кількості підготовленого вершкового масла. В результаті має утворитися золотава скоринка. Далі наріжте цибулю і картоплю дрібними кубиками.

Покладіть залишки масла в каструлю, там же обсмажте цибулю і томат. Періодично перемішуйте, щоб суміш не підгоріла, потім додайте сіль і перець. Відразу ж після цього влийте кип'ячену воду.

Продовжуючи помішувати, додати суміш з борошна і масла, а потім пересипте картоплю. Якщо води мало, долийте ще трохи. Накрийте кришкою і залиште варитися приблизно на десять хвилин. По закінченню цього часу додайте сочевицю. Ще раз ретельно все перемішайте, варіть на слабкому вогні протягом півгодини.

Існує також «м'ясна» версія цього рецепта. Для неї слід заздалегідь відварити нежирну яловичину. Потім бульйон додається під час варіння разом з водою, м'ясо ж кладеться в самому кінці, разом з сочевицею.

Ситний кололик

Досвідченим кулінарам буде цікаво приготувати вірменський суп по трохи більш важкого рецептом. Для цього візьміть такі складові:

  • Яловичина нежирна — 1.5 кг;
  • Борошно — 1 ст. л.;
  • Коньяк — 50 г;
  • Естрагон (зелень) — 3 ст. л.;
  • Рис — половина склянки;
  • Масло вершкове — 250 г;
  • 3 цибулини;
  • Яйця — 2 шт.;
  • Молоко — чверть склянки;
  • Перчик чорний — 1 столова ложка меленого або 12 горошин.

Спочатку вам буде потрібно зварити і процідити бульйон з яловичини. Розділіть його на дві частини, приблизно 1/3 і 2/3. З більшою приготуйте суп, додавши туди рис, спеції, дрібно нарізану цибулину. За п'ять хвилин до готовності влити рідину збите яйце.

Поки готується суп, візьміть м'ясо і відбийте його. Витягніть з нього всі плівки, жир і сухожилля. Поріжте дрібними кубиками першу цибулину, викладіть цибулю зверху на м'ясо, продовжуйте відбивати. У результаті повинна вийти тягуча маса, в яку вводиться молоко, коньяк, яйце і борошно. Ця субстанція збивається до наполовину рідкої консистенції, далі додаються сіль, прянощі і друга порізана цибулина. Поставте все це в холодильник на 30 хвилин.

По закінченню півгодини дістаньте м'ясну масу, зробіть з неї фрикадельки невеликого розміру, всередину кожної з них покладіть по скибочці олії. У решти бульйону відваріть отримані кульки, потім з'єднайте їх з вже підготовленим супом.

Друге блюдо — основна частина трапези

Після того, як ви насолодилися чудовим смаком вірменського супу, настав час перейти до другого блюда. Найчастіше в цій ролі виступає по-особливому приготоване м'ясо з гарніром.

Для тих, хто з якихось причин не вживає м'ясних продуктів, в якості основної страви підійдуть овочеві салати, про яких мова піде далі. На поточному етапі обіду ви можете подати для них окремо гарнір, адже у вірменській кухні він зовсім не поступається м'ясу за смаковими якостями.

Цікавим рішенням для обіду буде овочеве рагу під назвою айлазан. У ньому міститься значна кількість приправ, які ідеально поєднуються між собою. Отже, візьміть такі компоненти:

  • Картопля і баклажани — по 0.5 кг;
  • 4 цибулини;
  • Солодкий перчик — 4 стручка;
  • Соняшнику (можна оливкове) масло — 100 г;
  • 4 помідора;
  • Квасоля стручкова — 1 склянка;
  • Головка часнику;
  • Чорний перець — 1.5 ч. л.;
  • Червоний (гострий) перчик — 1 ч. л.;
  • Стакан пряної зелені (як правило, туди входить кінза, чебрець, базилік і петрушка);
  • Сіль за смаком.

Готування цього другої страви вірменської кухні трохи відрізняється від звичайного рагу. Для початку наріжте кружечками баклажани, посоліть і залиште на 15-17 хвилин, щоб вони дали сік.

Тим часом наріжте часточками інші овочі, подрібніть прянощі і часник.

Відіжміть баклажани, покладіть їх у каструлю.

Далі шарами викладайте інші овочі, пересипаючи кожен з них сіллю і спеціями.

Залийте оливковою олією, додайте половину склянки води. Зверху прикрийте тарілкою, на неї поставте кришку, доведіть до готовності на слабкому вогні.

Апетитний вірменський салат для гурманів

Салати люблять всі. Їх можна використовувати як окрему страву на сніданок або вечерю, а можна подати як доповнення або закуски під час обіду. Навіть якщо серед ваших гостей або сім'ї є люди, які змушені стежити за вагою і відмовлятися від смачної жирної їжі, вони можуть насолодитися смачними салатами.

Суміш з селери і перцю з грибами є досить низькокалорійної, незважаючи на вхідне до складу сало. Поєднання спецій прискорює обмін речовин, тому ви можете дозволити собі це блюдо навіть увечері. Для приготування потрібно взяти такі інгредієнти:

  • Гриби і корінь селери — 200 г;
  • 2-4 шматочки жирного (можна з прошарком м'яса) свинячого сала;
  • Червоний солодкий перець — 3 шт;
  • Стакан червоного сухого вина;
  • Часник — 2 зубчики;
  • 2 ст. л. олії соняшника;
  • Сіль, мелений перчик і зелень свіжої петрушки — по своєму смаку.

Наріжте гриби невеликими шматочками, обсмажте в маслі на розігрітій сковороді. Додайте туди подрібнений часник і сало, порізане дрібними кубиками. Смажте На сильному вогні ще пару хвилин. Далі на сковороду влийте вино, кип'ятіть протягом хвилини, тушкуйте на слабкому вогні ще 5-7 хвилин.

Додайте подрібнену петрушку, зніміть з вогню, посоліть. Після того, як суміш охолоне, додайте туди корінь селери і перець, їх потрібно заздалегідь порізати дрібною соломкою. Викладіть все це в салатницю, перемішайте, зверху додайте гриби. Дане блюдо вірменської кухні подається в холодному вигляді.

Пропонуємо вам також спробувати хортык караунзов — незвичайне, але дуже смачна страва з вірменської кухні. Дивіться як готувати в нашому відео:

Вірменська випічка на десерт

Після обіду діти частенько вимагають солодкого, особливо в тому випадку, якщо вони повністю доїли свої порції корисного супу і салату. Побалувати себе і близьких ви зможете, приготувавши вірменське печиво під назвою кята. Це блюдо пам'ятають багато з дитинства, адже подібна випічка продавалася у хлібних кіосках ще кілька років тому.

Приготуйте смачний і ароматний пиріг з листкового тіста з яблуками за нашим рецептом. Смачніше десерту ви ще не пробували!

Як приготувати чудовий татарський десерт чак чак дивіться за посиланням. Не пошкодуйте витраченого часу, це дуже смачно!

Справжні французькі шоколадні мафіни, ви зможете приготувати за нашими рецептами, врахувавши рекомендації кулінарів з нашої статті.

Звичайно ж, кята домашнього виробництва буде значно більш смачною і корисною. Для нього вам знадобляться:

  • Яйця — 5 шт. (4 жовтка для тесту, а п'яте яйце для змащування);
  • Оцет — 3 ст. л.;
  • Вершкове масло — 600 м (з яких 300 піде на тісто, 150 знадобиться для начинки і 150 для прошарку);
  • Склянку кип'яченої води;
  • Пшеничне борошно — 7 склянок.

Для початку вам слід відокремити білки від жовтків (в рецепті використовуються виключно другі). Їх змішайте з оцтом і теплою водою. Окремо розітріть руками масло і борошно для тіста. Влийте туди воду з жовтками і оцтом.

Замісіть тісто з отриманої суміші. Поділіть його на чотири рівні частини, кожну з яких потрібно розкачати, потім змастити тонким шаром масла. Поверніть кожен шматочок, як вам зручно, після чого приберіть в холодильник на дві години. Через цей термін дістаньте заготовки, знову розкачайте їх, змастіть маслом і поставте назад на таку ж кількість часу. Розгортати не потрібно!

Тим часом підготуйте начинку. Для цього 150 грамів вершкового масла потрібно розтерти руками з цукром і борошном. Далі отримана субстанція утрамбовується і ділиться на чотири частини (за кількістю тесту).

Коли мине дві години з того моменту, як ви поставили заготовки для печива в холодильник, їх потрібно дістати звідти і тонко розкачати, кожен по черзі. Зверху викладається суміш з масла, цукру і борошна, потім згорнути рулет. Слідкуйте за тим, щоб начинка не висипалася, для цього її потрібно періодично притискати руками.

По всій довжині отриманого рулету пройдіться кілька разів качалкою, щоб підсумкова товщина становить 1.5-2 сантиметра. Змастіть його збитим яйцем, виделкою можна нанести візерунок, змочивши її в яєчних залишках. Хвилястим ножем розріжте тісто на однакові трикутники, викладіть на деко. Поставте кяту на 25-28 хвилин у духовку, розігріту до 200 градусів. Після того, як печиво підрум'яниться, зменшіть вогонь до мінімуму і залиште ще на 10 хвилин.

Незвичайне блюдо Хапама з цікавою подачею, дивіться як готувати і пробуйте:

Очевидно, що приготування вірменського обіду не викличе утруднень навіть у початківців кулінарів. Підготуйте заздалегідь всі інгредієнти, уважно дотримуйтесь інструкцій, і ви зможете вразити гостей своїми навичками приготування страв вірменської кухні.

Що ще почитати: